علت درخواست افزایش مجدد قیمت لوازم خانگی چیست؟

حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی در برنامه ۱۸:۳۰ شبکه خبر در خصوص درخواست افزایش قیمت لوازم خانگی تصریح کرد: طی چند ماه اخیر با افزایش قیمت لوازم خانگی و همچنین کمبود در برخی لوازم مواجه بوده ایم. برندهای خارجی تقریبا بازار ایران را رها کرده اند و به همین دلیل برخی کمبودها در بازار به وجود آمده است.

به گزارش نبض بانک ، او ادامه داد: ما باید به حدی از تولید برسیم تا قیمت لوازم خانگی متعادل شود اما در این مسیر با موانعی مواجه هستیم.

غزنوی گفت: افزایش قیمت نهاده‌های تولید، حمایت نشدن بخش خصوصی و افزایش قاچاق از مواردی است که بازار لوازم خانگی را نامتعادل می‌کند.

این مقام مسئول بیان کرد: لوازم خانگی به عنوان کالای نهایی برای مصرف کننده افزایش قیمت داشته است. حساسیت روی کالا‌های لوازم خانگی زیاد است و کنترل می‌شود، اما افزایش قیمت نهاده‌هایی مثل ورق فولاد به چشم مصرف کننده نمی‌آید.

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی درباره درخواست افزایش قیمت گفت: تولیدکنندگان باید مدارک افزایش قیمت را به سازمان حمایت ارسال کنند.

غزنوی با اشاره به افزایش چندصد درصدی قیمت مواد اولیه افزود: در ورق فولاد شاهد افزایش قیمت زیاد هستیم، اما کسی جوابگوی این افزایش قیمت نیست. برنج ۳۰۰ درصد ، ورق فولادی آلومینیوم ۲۵۰ درصد، مس ۴۰۰ درصد و برخی اقلام دیگر مواد اولیه حتی  تا هزار درصد افزایش قیمت داشته اند.

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی افزود: در وزارت صمت ما چهار وزیر عوض کرده ایم و بازار فولاد متاثر از این تحولات است.

او با انتقاد از حمایت نشدن صنعت لوازم خانگی که بیشتر خصوصی است، افزود: صنعت خودرو هر چند ماه مجوز افزایش قیمت می گیرد، چون دست دولت است، اما از بخش خصوصی حمایت نمی‌شود.

چاره ای جز افزایش قیمت لوازم خانگی نداریم

در ادامه برنامه هاشمی دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی در پاسخ به این سوال که چرا درخواست افزایش قیمت برای لوازم خانگی داده شده است، گفت: چرا افزایش قیمت ندهیم در حالی که فولاد ۲۱۲ درصد افزایش قیمت داشته است.  مواد اولیه تولید به طور میانگین بیش از ۱۵۰ درصد افزایش قیمت داشته اند.

هاشمی ادامه داد: با توجه به میزان ورق مصرفی و افزایش قیمت بقیه نهاده‌های تولید ما چاره‌ای جز افزایش قیمت نداریم.

او افزود:  ما درخواست افزایش قیمت را به سازمان حمایت ارائه داده ایم و این سازمان مستندات تولید کنندگان را برای افزایش قیمت بررسی می‌کند.

درخواست افزایش قیمت لوازم خانگی در حال بررسی است

در ادامه الهیاری مدیرکل نظارت بر کالا‌های فلزی و معدنی سازمان حمایت تصریح کرد: اوایل سال که با شیب تند شاهد افزایش قیمت لوازم خانگی بودیم تصمیم به تشکیل کمیته افزایش قیمت شدیم و قرار شد این کمیته بر قیمت‌ها نظارت کند.

او افزود : در خردادماه برای کالاهای مشمول قیمت گذاری مجوز افزایش قیمت ۲۰ تا ۲۵ درصدی صادر شد و تولیدکنندگان کالاهای غیرمشمول قیمت گذاری هم با رعایت ضوابط مجاز به افزایش قیمت هستند.

الهیاری تاکید کرد: افزایش قیمت بدون ثبت در سامانه ۱۲۴ نخواهیم داشت، اما اگر تولیدکنندگان مستندات افزایش قیمت را به سازمان حمایت ارائه کنند بعد از بررسی مجوز افزایش قیمت خواهند داشت.

وی گفت: همه مکلف به رعایت قیمت‌های مصوب هستند.

این مقام مسئول بیان کرد: هم اکنون برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی درخواست افزایش قیمت به سازمان حمایت داده اند که در حال بررسی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا