تصمیم‌گیری برای تقسیم سود «سهام عدالت» توسط شورای عالی بورس

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تقسیم سود سهام عدالت را باید در شورای عالی بورس پیشنهاد دهیم و مصوب کنیم تا سود امسال از طریق سپرده‌گذاری مرکزی پرداخت شود.

به گزارش «نبض‌بانک»؛به نقل از سازمان بورس و ارواق بهادار، «مجید عشقی» در حاشیه جلسه هیأت مدیره سازمان بورس به آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت اشاره کرد و گفت: مقرر شد تا پیشنهادات نهایی پس از اخذ مجوز از طریق شواری عالی بورس به شرکت‌ها ابلاغ شود که در یکی دو ماه آینده این کار انجام خواهد شد.

وی افزود: سال گذشته رویه برای پرداخت سود سهامداران عدالت در هر دو روش مستقیم و غیرمستقیم وجود داشت که امسال نیز با الهام از همان رویه سود سهام عدالت را پرداخت می‌کنیم، هر چند تصمیم نهایی با شورای عالی بورس است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد مشکل برگزاری مجمع برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، بیان‌داشت: در مورد شرکت‌های استانی باید تصمیم‌گیری شود، بسته کامل سهام عدالت شامل شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت، شرکت‌های غیر بورسی و موضوعاتی شامل فروش سهام و دیگر موارد در دست تهیه است و جلسات آن برگزار می‌شود و امیدوارم به جمع‌بندی برسیم.

عشقی تاکید کرد: سود شرکت‌های ۳۶ گانه از سبد سهام عدالت دریافت و به‌طور مستقیم و غیرمستقیم به وکالت از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی پرداخت می‌شود، اما درباره ترکیب هیأت مدیره و مجامع این شرکت‌ها باید تصمیم‌گیری شود.

۲۷۰ شرکت از طریق سجام سود پرداخت کردند

وی در مورد پرداخت سود سهام شرکت‌ها از طریق سامانه سجام، گفت: پیش از این هر شرکت استانی برای پرداخت سود، رویه مخصوص به خود را داشت، اما در یکی دو سال گذشته این موضوع مطرح شد تا شرکت سپرده‌گذاری، دریافت و پرداخت سودها را از طریق اطلاعاتی که در سامانه سجام وجود دارد، انجام دهد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه‌کرد: پارسال نزدیک به ۱۳۰ شرکت و امسال نیز حدود ۲۷۰ شرکت سود سهام خود را از طریق سامانه سجام پرداخت کردند.

عشقی گفت: برخی از شرکت‌ها برای پرداخت سود سهام خود از طریق سامانه سجام درخواست دادند که در یکی دو ماه آینده بستر فنی برای انجام آن آماده می‌شود تا همه شرکت‌ها بتوانند سود خود را از این طریق به سهامداران پرداخت کنند؛ البته در آینده الزامی خواهیم گذاشت تا همه شرکت‌ها سود سهام را از طریق سامانه سجام پرداخت کنند.

توسعه‌بخشی، سیاست سازمان بورس در اعطای مجوزها

وی ادامه‌داد: اکنون کمیته‌های مربوط به اخذ مجوز در حال بررسی درخواست‌های ارائه شده هستند، روز گذشته نیز مجوز «موافقت اصولی» یک کارگزاری در جلسه هیأت مدیره سازمان بورس برای تأسیس کارگزاری صادر شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه این روند ادامه خواهد داشت و درخواست‌هایی که از قبل ارائه شده است در حال بررسی هستند، گفت: تاکنون از ۳۸ درخواست تأسیس کارگزاری چهار درخواست پاسخ داده شده و سه درخواست رد شده است و سایر درخواست‌ها نیز در حال رسیدگی هستند.

عشقی گفت: این درخواست‌ها به مرور و با دقت برای رعایت همه الزام‌ها بررسی می‌شوند، همچنین در تلاش هستیم تا هفته‌ای یک تا ۲ مجوز را در هیأت مدیره بررسی و نظر نهایی را اعلام کنیم.

وی افزود: دستورالعمل‌های اعطای مجوز در همه نهادهای مالی به طور دقیق بررسی می‌شوند، در مدت یک ماهی که از دوره جدید هیأت مدیره می‌گذرد تلاش کردیم با دقت بیشتری مجوزها را بررسی کرده و نظارت کافی برای تأسیس شرکت‌های کارگزاری داشته باشیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: در صدور مجوز موافقت اصولی‌ها، حداقل‌هایی از نظر سابقه کاری در صنعت، توان مالی و تحصیلات در نظر گرفته شده است که برای گرفتن مجوز باید کسب شود.

عشقی افزود: صندوق‌های سرمایه‌گذاری را نهادهای مالی راه‌اندازی می‌کنند، اما اکنون بحث در خصوص اعطای مجوزها نهادهای مالی مانند شرکت‌های کارگزاری و سبدگردان‌ها است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا