ارزش سهام عدالت کاهش یافت

در حالی که سامانه سهام عدالت، ارزش این سهام برای دارندگان سهام اسمی 532 هزار تومانی، را 20 میلیون و 271 هزار تومان نشان می‌دهد، ‌اما واقعیت بازار حکایت از کاهش این ارزش دارد.

ارزش سهام عدالت کاهش یافت

به گزارش نبض بانک ، سهام عدالت در راستای مشارکت دادن مردم در دهکهای پائین و متوسط درآمدی در سال 1385 از سوی دولت به مردم در 6 دهک کم درآمد واگذار شد.

ارزش هر برگه سهام عدالت برای هر نفر در ابتدا به ارزش اسمی 10 میلیون ریال بود که قرار شد،‌ بهای این سهام از محل سود آتی شرکتهای سرمایه‌پذیر ظرف 10 سال پرداخت شود و برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی رایگان باشد.

سهام عدالت متشکل از سهام 49 شرکت شامل 36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیر بورسی بود که این سهام به 49 میلیون و  154 هزار نفر واگذار شد.

بعد از 10 سال اعلام شد، از محل سود شرکتهای سرمایه‌پذیر فقط 532 هزار تومان از بهای سهام عدالت پرداخت شده و هر کس خواهان کل ارزش یک میلیونی سهام عدالت است، بقیه مبلغ را تا سقف یک میلیون تومان واریز کند،‌ اما تعداد اندکی در حدود 400 هزار نفر استقبال کردند و عمده سهام عدالت مردم در همان ارزش اسمی 532 هزار تومان باقی ماند.

پس از آزادسازی سهام عدالت،‌در 9 اردیبهشت 99 ابتدا 30 درصد سهام عدالت برای فروش آزاد شد و سپس در عید غدیر اعلام شد 30 درصد دوم از سهام آزاد و قرار شد بقیه 40 درصد سهام عدالت هم در 22 بهمن 99 آزاد شود.

اما با آزادسازی سهام عدالت تا کنون 13 هزار میلیارد تومان از سهام عدالت مردم فروخته شده و برخی کارشناسان هم گویند، از دلایل ریزش بازار بورس، تقاضای زیاد برای فروش سهام عدالت است.

سهام عدالت با ترکیب پرتفوی متنوع از سهام ارزنده شرکتهای سرمایه‌پذیر بانکی، فلزی، خودرویی، ‌پالایشی، ‌مخابرات،‌حمل و نقل و شرکتهای بنیادی، باعث ارزنده شدن این سهام شده و به سهامداران توصیه شده حتی الامکان از فروش سهام عدالت پرهیز شود و از منافع آتی سهام عدالت مثل سود سالانه شرکتها و افزایش قیمت سهام استفاده کنند.

در عین حال با ریزش شاخص بازار بورس، ارزش روز سهام عدالت هم کاهش یافته است، این ارزش که به 21 میلیون تومان هم رسیده بود، ‌اکنون کاهش یافته است،‌هر چند سامانه سهام عدالت 532 هزار تومانی، را بر اساس آخرین به روز رسانی در 21 تیر 99 رقم 202 میلیون و 711 هزار و 906 ریال ذکر کرده است.

البته این نکته در سامانه مذکور ذکر شده که آخرین به روزرسانی گزارش دارایی سهام عدالت، دارایی بر مبنای ١٣٩٩/٠٤/٢١ می‌باشد و ارزش ریالی بر اساس قیمت روز گذشته می‌باشد.


ارزش سهام عدالت

برای سهامدارانی که روش مدیریت مستقیم را برگزیده‌اند می‌توانند از طریق کارگزاری خود به فروش 60 درصد سهام عدالت خود اقدام کنند، اما کسانی که روش مدیریت غیر مستقیم با توجه به این که پرتفوی سهام این افراد به شرکت استانی سهام عدالت منتقل شده و در عوض به آنها 125 هزار و 514 سهم از سهام شرکت سرمایه‌گذاری استانی اختصاص یافته که می‌توانند تا 60 درصد سهام خود را از طریق کارگزاری خود و با کد بورسی به فروش برسانند.

تا کنون نماد 12 شرکت سرمایه‌گذاری استانی عدالت در بورس باز و قابل معامله شده و 26 شرکت پذیرش شده‌اند،‌بقیه شرکتهای استانی هم تا پایان آبان ماه در بورس پذیرش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا