کالای اساسی و مواد اولیه بدون کد رهگیری ترخیص می‌شوند

معاون فنی گمرک با اشاره به مصوبات ستاد تنظیم بازار گفت: گمرک براساس اولویت تعیین شده وزرات صمت برای کالاهای اساسی ضروری و مواد اولیه، بدون الزام به کد رهگیری آنها را ترخیص می‌کند.

به گزارش نبض بانک ، مهرداد جمال ارونقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به مصوبات صدویازدهمین جلسه ستاد تنظیم بازار اظهار داشت: مقرر شد به منظور تسریع در ترخیص کالاهای موجود در گمرکات کشور و با توجه به شرایط حاکم بر کشور، گمرک تمامی کالاهای اساسی، ضروری و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی را که تا تاریخ ۹۹.۰۸.۱۰ دارای قبض انبار هستند را بر اساس اولویت‌های اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت  با استفاده از ارز صادراتی، ارز متقاضی و یا ارز تامین شده توسط بانک مرکزی بدون الزام به کد رهگیری ترخیص کند.

معاون فنی گمرک با بیان اینکه تعرفه کالاهای مشمول توسط وزات صمت به گمرک اعلام خواهد شد، گفت: گمرک مکلف است نسبت به تمامی کالاهای اساسی که در صف تخصیص یا تامین ارز هستند و برای ترخیص نیاز به تامین ارز دارند، به دلیل فساد پذیری کالاها با تشخیص و تایید وزارتخانه مربوطه تا سقف ۹۰ درصد اقدام به ترخیص درصدی کالاها کنند.

وی ادامه داد:‌ همچنین در مورد ترخیص کالاهایی که نیاز به اخذ مجوزهای قانونی از دستگاههای مختلف دارند، نمونه برداری توسط مرجع واحد و مجوز ترخیص نیز توسط همان مرجع صادر و در گمرک جمهوری بستر سامانه به گمرک ابلاغ شود.

ارونقی با اشاره به اینکه جهت تسریع و تسهیل در انجام تشریفات گمرکی، نمونه برداری در هنگام تخلیه و قبل از اظهار صورت می‌پذیرد، یاد آور شد: مقرر شده وزارت صمت نسبت به ایجاد ساختار الکترونیکی برای رصد مدت زمان انجام فرآیند تجارت خارجی از زمان ثبت سفارش تا زمان ترخیص قطعی کالا در سامانه جامع تجارت الکترونیکی یک ماه تجارت اقدام و به دستگاههای متولی ابلاغ کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا