بهای تمام شده هر متر مکعب گاز فروش رفته/ قیمت گاز وارداتی از ترکمنستان چقدر بود؟

در سال 1397، بهای تمام شده هر متر مکعب گاز فروش رفته توسط شرکت‌های فرعی شرکت ملی گاز ایران 97.5 تومان بوده و 80 درصد این رقم بخاطر هزینه خرید مواد مستقیم بوده است.

به گزارش نبض بانک ، یکی از بخش هایی که در قالب یادداشت های توضیحی گزارش صورت مالی شرکت های دولتی، توضیحاتی درباره آن ارائه می شود، بهای تمام شده محصولات این شرکت هاست.

براساس صورت مالی شرکت ملی گاز ایران در سال 1397، بهای تمام شده گاز فروش رفته توسط این شرکت در سال مذکور، بالغ بر 19 هزار میلیارد تومان و بهای تمام شده گاز فروش رفته توسط شرکت های فرعی شرکت ملی گاز ایران در این سال، حدود 20 هزار و 207 میلیارد تومان بوده است.

همانطور که در جدول فوق مشخص است کل بهای تمام شده گاز فروش رفته توسط شرکت ملی گاز ایران و همچنین 80 درصد بهای تمام شده گاز فروش رفته توسط شرکت های فرعی این شرکت، بخاطر هزینه مواد مستقیم است.

گفتنی است براساس بودجه مصوب، نرخ خرید هر متر مکعب گاز خام و همچنین گاز NGL در سال 1397 از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، 165 ریال تعیین گردیده است.

همانطور که در جدول فوق مشخص است، بخش اعظم هزینه مواد مستقیم بخاطر سهم مالکانه 8 هزار و 565 میلیارد تومانی دولت و سهم 3 هزار و 68 میلیارد تومانی صندوق توسعه ملی بوده است. براساس قانون بودجه 97، 32 درصد از درآمد فروش داخلی گاز به صندوق توسعه ملی واریز می شد و 53.5 درصد از این درآمد هم سهم دولت بود (سهم مالکانه دولت). به عبارت دیگر، صرفا 14.5 درصد از این درآمدها، سهم شرکت ملی گاز ایران بود.

همچنین بدلیل کاهش ارتباط با کشور ترکمنستان، خرید مستقیم گاز از شرکت ترکمن گاز در سال 1396 متوقف و ادامه خرید از آن کشور با واسطه شرکت سرمایه گذاری آرنا انجام شده است.

*قیمت گاز وارداتی از ترکمنستان در سال 97

براساس جدول فوق، هزینه شرکت ملی گاز ایران بابت واردات 1 میلیارد و 44 میلیون متر مکعب گاز از ترکمنستان در سال 97، 129 میلیون دلار بوده است. در نتیجه، قیمت هر متر مکعب گاز وارداتی از ترکمنستان در سال مذکور، 12.3 سنت بوده است.

البته باید به این نکته توجه داشت که چون واردات گاز ایران به ترکمنستان در سال 97 با واسطه شرکت سرمایه گذاری آرنا انجام شده، قطعا بخشی از هزینه فوق به این شرکت پرداخت شده و در نتیجه، قیمت واقعی هر متر مکعب گاز وارداتی از ترکمنستان در سال مذکور، کمتر از 12.3 سنت و احتمالا حدود 11 سنت بوده است.

*بهای تمام شده تولید هر متر مکعب گاز فروش رفته چقدر است؟

به گزارش فارس و با توجه به صورت مالی شرکت ملی گاز ایران، درآمد شرکت های فرعی این شرکت بابت فروش داخلی گاز در سال 97، بالغ بر 8 هزار و 436 میلیارد تومان بوده که از فروش 207 میلیارد و 35 میلیون متر مکعب گاز به مشتریان داخلی حاصل شده است. در نتیجه، با توجه به اینکه بهای تمام شده تولید این حجم از گاز فروش رفته، 20 هزار و 207 میلیارد تومان بوده است؛ بهای تمام شده تولید هر متر مکعب گاز فروش رفته توسط این شرکت‌ها در سال مذکور، 97.5 تومان بوده است. البته همانطور که در بالا توضیح داده شد، حدود 55 درصد این رقم بخاطر سهم صندوق توسعه ملی و سهم مالکانه دولت از درآمدهای شرکت ملی گاز ایران بوده است.

* هزینه دستمزد مستقیم و هزینه سربار پالایشگاه ها چگونه محاسبه می‌شود؟

براساس این گزارش، جزئیات هزینه های فروش، اداری و عمومی که هزینه دستمزد مستقیم و هزینه سربار پالایشگاه ها (اجزای هزینه تمام شده گاز فروش رفته توسط شرکت های فرعی شرکت ملی گاز ایران) با توجه به آنها بدست می آید در جدول زیر آمده است:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا