گزارش میدانی از بازار مرغ

گزارش میدانی از بازار مرغ؛ تعزیرات: گران بفروشند برخورد می‌کنیم/ بازار: برای خودشان می‌گویند!

تعزیرات حکومتی قیمت مرغ گرم کشتار تهران را همان قیمت مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام می‌کند و فروش بالاتر از این قیمت را تخلف دانست ولی شکایت‌های مردم و گزارش میدانی خبرنگار فارس حاکی از هر قیمتی به جز قیمت مصوب است.

گزارش میدانی از بازار مرغ؛ تعزیرات: گران بفروشند برخورد می‌کنیم/ بازار: برای خودشان می‌گویند!

به گزارش نبض بانک ، ماه گذشته بود که با افزایش قیمت نهاده‌های دامی و اعتراض مرغداران به قیمت مصوب مرغ در بازار، ستاد تنظیم بازار نرخ جدیدی برای مرغ تعیین کرد و قیمت مجاز برای مرغ گرم را تا ۲۰ هزار و ۴۱۰ تومان اعلام کرد. و حتی تعزیرات اعلام کرد اگر قیمت عرضه مرغ صد تومن بالاتر باشد برخورد خواهیم کرد.

این قیمت که هم اکنون در سامانه حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان وزارت صمت ۲۰ هزار ۴۳۰ تومان اعلام شده، با توجه به افزایش نهاده‌های دامی و افزایش هزینه‌های مرغداران تعیین شده، لکن داستان قیمت مرغ در بازار چیز دیگری است و اگر این‌روزها سری به واحدهای عرضه کننده مواد پروتئنی در سطح شهر تهران بزنیم اغلب با قیمت‌هایی بیشتر از قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار مواجه خواهیم شد.

مرغ بازار، ۷ هزار تومان بالاتر از قیمت مصوب تعزیرات 

بنابر مشاهدات میدانی خبرنگار فارس از مراجعه به چندین واحد صنفی عرضه کننده مرغ در شهر تهران، امروز صبح حتی یک مغازه نیز مرغ را به قیمت مصوب عرضه نمی‌کرد و مرغ در مغازه‌های پروتئینی تهران بین ۲۳ تا ۲۷ هزار تومان عرضه می‌شود!

یکی از پروتئینی‌های اطراف خیابان فردوسی که مرغ را در مغازه‌اش با قیمت ۲۳ هزار تومان عرضه می‌کرد درباره قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار گفت: کسانی که قیمت تعیین می‌کنند، شاید نوسان‌های قیمت را نمی‌دانند، من خودم تا همین هفته پیش، مرغ را کیلویی ۲۰ هزار می‌فروختم ولی حالا که خودم هر کیلو را بالای ۲۰ هزار تومان می‌خرم چطوری ۲۰ هزار تومان هم بفروشم؟

یکی دیگر از عرضه کنندگان مرغ در خیابان سی تیر نیز که مرغ را ۲۴ هزار تومان عرضه می‌کرد، با بدخلقی گفت: «همینی که هست، مرغ من تازه است، برو هرجا ارزون تره بخر، نمی‌خری برو!»

فروشنده فروشگاهی در  خیابان ولیعصر که مرغ را کیلویی ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت گذاشته است در پاسخ به اینکه چرا قیمت فروش با قیمت مصوب تفاوت دارد، بیان کرد: من تنها فروشنده‌ام، قیمت را کسی دیگر تعیین می‌کند.

یکی دیگر از پروتئینی‌های خیابان رازی نیز که مرغ را ۲۵ هزار تومان می‌فروخت، در پاسخ به علت تفاوت قیمت مرغ در مغازه‌اش با قیمت مصوب، نوع مرغ مغازه‌ را علت قیمت بیشتر دانست و اظهار کرد: مرغ‌های ما، مرغ سبز است و قیمتش با مرغ معمولی فرق دارد.

برخی فروشنده‌ها نیز به پرسش درباره تفاوت قیمت‌ها بی‌اعتنایی کردند و مؤدبانه و گاه با رفتاری تند خبرنگار فارس را به بیرون مغازه هدایت کردند.

تعزیرات: برخورد می‌کنیم!

محمد علی اسفنانی، مدیرکل تعزیرات استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس درباره بازار مرغ و گران‌فروشی در آن، اظهار کرد: قیمت مرغ همان قیمت مصوب است و هر واحدی که به قیمتی بیش از آن مرغ را عرضه کند از نگاه ما متخلف است و با آن برخورد می‌شود همانگونه که با بسیاری از واحدهای صنفی دیگر تا امروز برخورد شده است.

وی درباره اظهار نظر عرضه کنندگان مرغ درخصوص خرید مرغ به قیمت بالاتر از مرغداران گفت: این توجیه به هیچ وجه قابل قبول نیست و آن عرضه کننده جزء نباید مرغ را به قیمت بالا بخرد بلکه باید آن مرغدار را به ما معرفی کند و گزارش تخلفش را ثبت کند.

مدیرکل تعزیرات استان تهران در خصوص تفاوت قیمت انواع مرغ با قیمت مصوب، تصریح کرد: مرغ گرم کشتار تهران قیمتش همان قیمت مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است و به بهانه تازه بودن یا نوع خاصی از مرغ نمی‌توان آن را به قیمت بالاتری عرضه کرد. البته مرغ سبز یا همان مرغ بدون آنتی بیوتیک قیمتش از قیمت مصوب خارج است و در این موضوع قرار نمی‌گیرد.

اسفنانی درباره راه‌های ثبت گزارش تخلف و شکایت از واحدهای صنفی متخلف، بیان کرد: مردم می‌توانند از طریق سامانه ۱۳۵ اقدام به گزارش تخلف و ثبت شکایت کنند و ما نیز قطعاً پیگیر گزارشات و شکایات مردم خواهیم بود.

گرچه خبرگزاری فارس قبلا در گزارشی ایرادات جدی سامانه ۱۳۵ تعزیرات را بررسی کرده بود(اینجا بخوانید)

با این حال به نظر نمی‌رسد که عزمی جدی برای پیگیری و برخورد با گران‌فروشان وجود داشته باشد و این حجم و تعدد واحدهای صنفی بی‌اعتنا به نرخ مصوب حکایت از این دارد که نه فروشنده‌ها ترسی از نظارت‌ها و پیگیری سازمان تعزیرات دارند و نه مردم امیدی به برخورد جدی نهادهای نظارتی؛ لکن ضرورت دارد هرچه زودتر تصمیم و اقدامی عاجل در خصوص گران‌فروشی مواد ضروری و موردنیاز مردم انجام پذیرد تا شاید از فشار اقتصادی‌ که این روزها زندگی اغلب خانوارهای ایرانی را تحت تأثیر قرار داده است ذره‌ای کم شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا