وبصادر بخریم، بفروشیم یا تنها نظاره گر باشیم؟

بانک صادرات ایران به عنوان یک بانک خصوصی و به صورت سهامی عام با نام «بانک صادرات و معادن ایران» در ١٥ شهریور ماه سال ١٣٣١ توسط خانواده بلور فروشان و خانواده مفرح، با ۲۰ کارمند و ۳ مدیر ارشد، طبق قوانین آن روزگار با سرمایه اوليه ٢٠ میلیون ریال تاسیس گردید.

بنیانگذاران بانک صادرات ایران با درک صحیح شرایط حاکم بر آن زمان تلاش کردند با جذب حداکثر نقدینگی در دست مردم برای اولین بار در کشور بانکی براساس اصول مشتری ‌مداری تأسیس و در ٢٢ آبان سال ١٣٣١ با ١٣ نفر کارمند شروع به کار کرد در حالیکه خوش‌ بین ترین افراد نیز با وجود بانکهای قدرتمند دولتی پیشرفت و موفقیت آن را پیش ‌بینی نمی کردند. ارایه تسهیلات بانکی بهتر به مردم، ایجاد شبکه گسترده بانکی در سراسر کشور، جلب سرمایه ‌های داخلی و پس ‌انداز های هر چند کوچک، ایجاد فرصت های سرمایه ‌گذاری در کلیه فعالیتهای اقتصادی از اهداف اولیه بانک صادرات بود.

بانک صادرات ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در سال ١٣٥٨ در اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی، “ملی” اعلام گردید و پس از ٣٠ سال در راستای اجرای اصل ٤٤ قانون اساسی، در ١٩ خرداد ماه سال ١٣٨٨ به جرگه بانک ‌های خصوصی پیوست و با کد «وبصادر» در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران پذيرفته شد. خصوصی شدن و تغيير در مالکیت بانک به منزله نقطه عطفی در جایگاه حقوقی و مدیریتی بانک بوده و زمینه ساز تحولات اساسی در راستای چابک تر شدن، خلق ارزش افزوده و داشتن نقش مؤثرتر در اقتصاد ایران گردید.

بانک صادرات نخستین شعبه بین ‌المللی خود را در شهر هامبورگ، آلمان راه ‌اندازی کرد. بانک صادرات در حال حاضر مالک شبکه ‌ای از ۳۲۴۸ شعبه، با بیش از ۲۷۲۰۶ کارمند در سراسر ایران. همچنین دارای ۲۸ شعبه بین ‌المللی در ۱۲ کشور جهان نیز می ‌باشد. بانک صادرات ایران در حال حاضر عنوان گسترده ‌ترین شبکه شعب بانکی ایران را با داشتن ۲۳۱۷ شعبه و واحد بانکی فعال در اختیار دارد.

تحلیل تکنیکال وبصادر چه می گوید؟

وبصادر بخریم، بفروشیم یا تنها نظاره گر باشیم؟                                       

وبصادر بخریم، بفروشیم یا تنها نظاره گر باشیم؟

نماد پس از اصلاح، دوبار به سطح حمایتی 0.382 فیبوناچی واکنش نشان داده است و در دید بلند مدت  در کف کانال صعودی فیبوناچی می باشد.

وبصادر بخریم، بفروشیم یا تنها نظاره گر باشیم؟

از لحاظ اندیکاتوری، اندیکاتور  rsi خط روند نزولی خود را به سمت بالا شکانده است و گارد صعودی گرفته است که نشان از صعود سهم در آینده دارد و واگرایی مثبت هم دیده میشود.

همچنین چارت قیمتی روی حمایت ابر فلت شده کومو قرار دارد.

از دیدگاه کلاسیک نیز چارت قیمتی خط روند نزولی کوتاه مدت خود را به سمت بالا قطع کرده است.

 

وبصادر بخریم، بفروشیم یا تنها نظاره گر باشیم؟

چارت نماد وبصادر در مقایسه با شاخص بانکی نسبت به محدوده حمایتی واکنش مثبت نشان داده است.

وبصادر بخریم، بفروشیم یا تنها نظاره گر باشیم؟

همچنین چارت نماد وبصادر نسبت به شاخص هم وزن که روی محدوده ی حمایتی میباشد، گارد صعودی به خود گرفته است.

تحلیل بنیادی وبصادر چه می گوید؟

اگر به سود آوری شرکت طبق گزارش های سه ماهه منتشر شده در کدال نگاه کنیم، روند صعودی سود آوری شرکت را متوجه می شویم که در نمودار خطی زیرهم قابل رویت می باشد.

وبصادر بخریم، بفروشیم یا تنها نظاره گر باشیم؟

همچنین در گزارشات تفسیری شرکت طرح های مناسبی اجرا شده یا در دست اجرا می باشد:

وبصادر بخریم، بفروشیم یا تنها نظاره گر باشیم؟

تعدیل شعب نسبتا مناسب بانک صادرات ایران

وبصادر بخریم، بفروشیم یا تنها نظاره گر باشیم؟

تصمیم به واگذاری بخشی از سهام های زیر مجموعه ی شرکت که سود آوری مناسبی در آینده برای شرکت ایجاد خواهد کرد.
همچنین بررسی ها نشان میدهد که اکثرا بانک ها میزان تسهیلات خود را کاهش داده اند و قصد دارند سرمایه گذاری بیشتری در بازار سرمایه انجام دهند که خبر خوبی برای بانک ها و بازار سرمایه محسوب می شود.

با نگاهی به تراز نامه وضعیت دارایی های شرکت مناسب ارزیابی میشود و با توجه به روند سود آوری شرکت و عدم تقسیم سود در مجمعی که گذشت میتوان افزایش سرمایه از محل سود انباشته را در آینده برای شرکت متصور بود همچنین هیات مدیره بانک صادرات ایران پیشنهاد افزایش سرمایه ۷۴ هزار و ۶۴۶ میلیارد و ۲۸ میلیون ریالی این شرکت را به مجمع عمومی فوق ‌العاده این شرکت پیشنهاد داد. افزایش سرمایه “وبصادر” از محل آورده نقدی سهامداران، سایر اندوخته ها به منظور بهبود ساختار مالی است که در تاریخ ۲۱ تیرماه ۱۳۹۹ به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده است.

وبصادر بخریم، بفروشیم یا تنها نظاره گر باشیم؟

بررسی صورت مالی تلفیقی سالانه 98 بانک صادرات

وبصادر بخریم، بفروشیم یا تنها نظاره گر باشیم؟

 • جمع درآمد های عملیاتی شرکت 9518 میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل حدود 50 درصد افزایش داشته است.
 • سایر درآمد های عملیاتی 1531 میلیارد تومان بوده است که حدود 25 درصد نسبت به صورت مالی سالانه 97 افزایش داشته است و عمدتا به علت درآمد شعب خارج از کشور بوده است باید توجه داشت که افزایش نرخ دلار بسیار موثر بوده است.
 • هزینه های عمومی و اداری شرکت بالغ بر 7317 میلیارد تومان بوده است که عمدتا هزینه های کارکنان و افزایش حقوق و دستمزد بوده است.
 • در تاریخ اسفند ماه 1398 تعداد کارکنان آن 25952 نفر بوده است و 79 درصد افراد مرد و 21 درصد افراد زن بوده اند.
 • تعدیل نیرو در سال 98 حدود 1000 نفر بوده است که به دلیل ارایه خدمات الکترونیکی و کاهش شعب بوده است.
 • لازم به ذکر است که تعداد شعب آن بالغ بر 2248 شعبه بوده است که از این تعداد 22 شعبه و 2 بانک مستقل در خارج از کشور در حال فعالیت است.
 • از تعداد شعب آن در سال 98 حدود 100 شعب کاهش یافته است که دلیل ان ادغام بانک های کوچک بوده است و تا پایان سال این روند کاهشی ادامه خواهد داشت.

دارایی های شرکت

 • موجودی نقد با افزایش 61 درصدی بالغ بر 1635 میلیارد تومان است که عمدتا به علت سپرده نزد سایر بانک ها و موسسات اعتباری است.
  لازم به ذکر است مبلغی بالغ بر 3454 میلیارد تومان نزد بانک مرکزی و 1000 میلیارد تومان نزد بانک گردشگری بوده است.
 • مطالبات شرکت به صورت 48927 میلیارد تومان از دولت و 33851 میلیارد تومان از بانک مرکزی و 11607 میلیارد تومان از سایر بانک ها و موسسات اعتباری است.
 • افزایش حدود 70 درصدی سرمایه گذاری بالغ بر 14350 میلیارد تومان که عمده ی آن افزایش سرمایه گذاری در اوراق بهادر بوده است و به شرح شرکت دولتی (نفت و گاز پارس) به صورت اوراق مشارکتی می باشد.
 • دارایی های ثابت مشهود بالغ بر 16504 میلیارد تومان است که از این مبلغ حدود 11800 میلیارد تومان آن برای زمین و ملک شرکت بوده است.
  دارایی ثابت نا مشهود آن بالغ بر 1286 میلیارد تومان است که عمدتا به علت سر قفلی شعب بوده است.
 • سایر دارایی ها 17482 میلیارد تومان است که مبلغ 11307 میلیارد تومان آن به علت خالص بدهی مشتریان بوده است.
 • جمع دارای های شرکت بالغ بر 336478 میلیارد تومان است.

 

بدهی های شرکت

 • بدهی به بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی 37981 میلیارد تومان می باشد که به علت سپرده مدت دار ارز بوده است.
  لازم به ذکر است که درصد بسیار پایینی را شرکت پرداخت کرده است و بر این مسئله از طرف شرکت اعتراض هایی وارد شده است.
 • بدهی به سایر بانک ها و موسسات اعتباری 3636 میلیارد تومان است.
 • جمع سپرده ها (سپرده های دیداری و مشابه، سپرد های پس انداز و مشابه، سپرده های سرمایه گذاری مدت دار و سایر سپرده ها ) بالغ بر 231299 میلیارد تومان است که عمدتا به علت سرمایه گزاری مدت دار بوده است.
 • مالیات پرداختنی شرکت با کاهش 60 درصدی فقط 50 میلیارد تومان بوده است.
 • سود سهام پرداختنی شرکت 109 میلیارد تومان است که عمدتا مربوط به شرکت گروه مالی سپهر صادرات است.
 • سایر بدهی ها 31142 میلیارد تومان است که عمدتا به علت تسهیلات دریافتنی از صندوق توسعه ملی بوده است که حدود 6000 میلیارد آن به علت تسهیلات ارزی و 4550 میلیارد آن سپرده توسعه ملی بوده است.
 • جمع بدهی های شرکت بالغ بر 307240 میلیارد تومان بوده است.
 • تقریبا دارایی های شرکت و بدهی های شرکت برابر بوده و جای نگرانی حس نمیشود.

نتیجه گیری:

نماد به حمایت ها واکنش مثبت نشان داده است و اندیکاتور ها خبر از صعود قیمت را می دهند همچنین با توجه به بنیاد نسبتا مناسب نماد و استقبال بازار از این نماد انتظار رشد دوباره از نماد داریم البته نباید مثل دوره های قبل انتظار رشدهای پر قدرت داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا