تعطیلات کرونایی در کشور دوباره کلید خورد

از شنبه هفته آینده طرح محدودیت‌های کلی در سراسر کشور اجرایی می‌شود/ اعلام مقررات باتوجه به شرایط هر شهر

رئیس جمهور گفت: ما در هفته‌های جدید محدودیت‌های زیادی را ایجاد کردیم که هدف از آن این است که مردم لمس کنند شرایط، فوق العاده است و همه باید کمک کنند. ما باید سواد سلامت مردم را بالا ببریم.

از شنبه هفته آینده طرح محدودیت‌های کلی در سراسر کشور اجرایی می‌شود/  اعلام مقررات باتوجه به شرایط هر شهر

به گزارش نبض بانک ،  حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: نزدیک ۹ ماه است با این معضل روبرو هستیم که متاسفانه با بروز موج جدید مشکلاتی ایجاد کرده است.

ما در هفته‌های جدید محدودیت‌های زیادی را ایجاد کردیم

وی ادامه داد: ما در هفته‌های جدید محدودیت‌های زیادی را ایجاد کردیم که هدف از آن این است که مردم لمس کنند شرایط فوق العاده است و همه باید کمک کنند. ما باید سواد سلامت مردم را بالا ببریم. مردم فکر می‌کنند باید تب شدید داشته باشند و یا فکر می‌کنند اگر مداوم سرفه کنند این بیماری سراغ آنان آمده است.

روحانی بیان داشت: مردم باید اعتماد صد درصد به ستاد ملی کرونا و قرارگاه داشته باشند. این اعتماد هر چه کمتر شود به زیان ماست. عده ای که در داخل یا رسانه های خارجی مصاحبه می کنند و انتقادهای ناپخته را بیان می‌کنند باید بدانند هر چیزی که اعتماد مردم را به ستاد ملی کرونا، قرارگاه و وزارت بهداشت کاهش دهد به ضرر جامعه است.

وی خاطر نشان کرد:  دولت و آنان که به دولت یاری می رسانند به الزامات پروتکل توجه کنند. وقتی پروتکلی اعلام می کنیم الزاماتی دارد .وقتی می‌گوییم ماسک بزنید، ماسک باید به وفور با قیمت کم در اختیار مردم باشد. البته هم اکنون برای تهیه ماسک مشکلی نیست، مشکل حل شده است. دولت الکترونیک باید لحظه به لحظه توسعه یابد . وزیر بهداشت می گوید روز برای ما مهم نیست ساعت مهم است. ما باید تا حد امکان همه کارها را به فضای دیجیتال و فضای مجازی ببریم تا مردم نیازمند نباشند به ادارات مراجعه کنند.

روحانی تصریح کرد: به محض این که اعتماد کم شود دقت مردم برای اجرای مصوبات کم می‌شود و اصل موضع هم همین است. همه باید توجه کنیم برای این که پروتکل‌ها اجرایی شود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همه باید پروتکل‌ها را رعایت کنند، اظهار داشت: دولت الکترونیک باید لحظه به لحظه توسعه پیدا کند. ما هرچیزی می‌توانیم را باید به فضای دیجیتال و مجازی ببریم.

اگر مصوباتی را ابلاغ کنیم و اجرا نشود با اقلیتی که اجرا نکردند باید برخورد شود

روحانی تاکید کرد:باید تجهیزات و امکانات در اختیار نیروهای مسلح باشد که البته در اختیار است. خستگی برای کادر درمان ایجاد شده که نیروهای مسلح می توانند آن را کاهش دهند. همچنین تمام بیمارستان‌هایی که مربوط به وزارت بهداشت نیست باید همه به کار گرفته شوند. ما اگر مصوباتی را ابلاغ کنیم و اجرا نشود با اقلیتی که اجرا نکردند باید برخورد شود. اگر برخورد نشود، کل کار معطل می ماند. بیشترین مسئولیت در این باره با قرارگاه است.

وی با اشاره به اینکه این ویروس فعلا هست، اظهار داشت: اگر تردد و تجمع کم شود بسیاری از مسائل ما حل خواهد شد. در بسیاری از شهرها افزایش ابتلاها به خاطر تجمع غیرضرور و غیرقانونی است. یک تیم فوتبال پیروز شده، دلیلی بر تجمع نیست.. دو هفته بعد از هر حادثه تعداد مراجعه به بیمارستان ها زیاد شده و بعد از سه، چهار هفته مراجعه به آرامستان بیشتر می‌شود.

در بسیاری از شهرها با تجمع مشکل ایجاد کرده است

رئیس جمهور گفت: در بسیاری از شهرها با تجمع مشکل ایجاد کرده است. در برخی روزها مشهد از تهران وضعش بدتر بود. مساله بیمار یابی بسیار مهم است. اینهایی که به این بیماری مبتلا می‌شوند حدود ۸۰ درصد اصلا علامت ندارند راه این است که تست تشخیصی را بالا ببریم.

وی بیان داشت: در شهری مانند مشهد، اجتماعی درست می‌شود، رنگ و بوی مذهبی داشته ولی مجوز نداشته است. مشهد در روزهای گذشته در برخی از روزها از نظر آماری وضعیتش از تهران هم بدتر بود و از هر کسی می‌پرسیم می‌گویند مجوزی نداشتند. اصل تجمع و تردد که هر کدام ضروری نیست، باید کنار بگذاریم مورد توجه ما باشد.

از شنبه هفته آینده طرح محدودیت‌های کلی در سراسر کشور اجرایی می‌شود

روحانی بیان داشت: برای جداسازی و قرنطینه باید فرد در جایی برود قرنطینه شود و مراقبت کنیم. ناچاریم محدودیت‌ها را افزایش دهیم. امروز تصمیمات کلی گرفتیم و محدودیت‌هایی را از شنبه آینده برای کل کشور در نظر گرفتیم. طرحی است که اساس آن تا پایان کرونا ادامه دارد. ما راهی جز از مراقبت از خود و خانواده و دوستان نزدیک خود نداریم.

وی اظهار داشت: در طرحی که کلیات آن تصویب شده و از اول آذر اجرایی می‌شود درسته که ظهور و بروز آن در تعطیلات برخی مشاغل و آموزش و جریمه ظهور و بروز پیدا می‌کند و با همه این تعطیلات مردم احساس کنند شرایط مهم است، اما واقعیت این است که یک هشدار برای مردم است. این ویروس، ویروس اسفند و فروردین نیست و جهش یافته است. وزارت بهداشت گفته است که این ویروس ۹ برابر شده است.

وی خاطر نشان کرد: ان‌شاءالله تست سریع که بیاید باید برنامه‌ریزی خاصی برای آنهایی که مردم بیشتر با آنها در رفت و آمد هستند، صورت بگیرد. خود بیمارستان‌ها، مطب‌ها، فروشگاه‌ها و جاهایی که مردم تردد بیشتری دارند باید بیشتر مورد مراعات قرار بگیرد تا از این مسئله عبور کنیم.

رئیس جمهور گفت: امروز چهارچوب یک طرح مهمی را به تصویب رساندیم که سخنگوی ستاد ملی مصوبات امروز و تصمیماتی را که در زمینه بیمه و مالیات گرفتیم را برای مردم توضیح می‌دهد.امیدواریم با کمک و یاری هم و مراعات پروتکل‌های بهداشتی همانطور که از دور اول سرافراز بیرون آمدیم- در دور اول همه دنیا گرفتار بودند ما هم گرفتار بودیم – از این دور که دور سخت‌تری هم هست، سرافراز عبور کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا