مشکلات بودجه آموزش و پرورش و سامانه شاد

آموزش و پرورش از ساختار نامناسب بودجه دچار آسیب شده است

وزیر آموزش ‌و پرورش گفت: «آموزش‌ و پرورش» گسترده‌ترین دستگاه دولتی کشور است که از لحاظ تخصیص بودجه با مشکلاتی روبه‌رو است و در حال حاضر از ساختار نامناسب بودجه دچار آسیب می‌شود.

آموزش و پرورش از ساختار نامناسب بودجه دچار آسیب شده است

به گزارش نبض بانک ،  محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در یازدهمین نشست از سلسله نشست‌های گفت‌وگوی هفته که با هدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش ‌و پرورش و دستگاه‌های مختلف کشور و با موضوع گفت‌وگو بر محور تحول با حضور حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای معاونان، مدیران کل آموزش‌وپرورش استان‌ها و رؤسای 760 منطقه آموزش‌ و پرورش کشور به ‌صورت ویدئوکنفرانس و از طریق شبکه آموزشی دانش‌آموز (شاد) برگزار شد، اظهار کرد: بعد از راه‌اندازی شبکه آموزشی دانش‌آموز (شاد)، امکان برقراری ارتباط با لایه‌های مختلف آموزش ‌و پرورش به‌صورت مستقیم و بدون ارسال بخشنامه یا دستورالعمل را داشته‌ایم؛ این امکان در لایه مختلف ستاد تا صف برقرار شد و در یک نگاه کلی‌تر می‌توان گفت پلتفرم شاد بسیاری از موانع را از میان برداشته و امکان برقراری ارتباط رودررو و مستقیم را برقرار کرده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 9 نفر از اعضای هیأت دولت به سلسله نشست‌های گفت‌وگوی هفته دعوت ‌شده‌اند، تصریح کرد: برنامه گفت‌وگوی هفته، تبادل افکار، سیاست‌ها، ارائه راه‌حل و تصمیم‌گیری‌های نهایی برای حل مسائل است و معتقدیم این مسیر در حل مسائل آموزش‌ و پرورش مؤثر است.

حاجی‌میرزایی با تشکر از حضور رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در یازدهمین نشست گفت‌وگوی هفته، گفت: حضور شما به‌عنوان فردی که سال‌ها سکاندار وزارت آموزش‌ و پرورش بوده و با چالش‌ها و مسائل این وزارتخانه از نزدیک آشناست در کمیسیون برنامه‌ و بودجه مجلس شورای اسلامی فرصت مغتنمی برای آموزش‌ و پرورش است و امیدواریم حاصل آن برای دستگاه تعلیم و تربیت روشن و امیدبخش باشد.

وی، تنها راه‌حل عبور از مسائل و مشکلات و رسیدن به نتیجه مطلوب را در گروی همکاری و تعامل دو نهاد اصلی دولت و مجلس شورای اسلامی دانست و ادامه داد: معتقدم ارتباط صحیح و سالم دولت و مجلس منجر به حل مسائل می‌شود و تجربیات شما برای این بهبود روند تسریع حل موضوعات بسیار باارزش است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به مأموریت‌های اصلی آموزش ‌و پرورش، تصریح کرد: هرگونه پیشرفت دینی، اقتصادی، تأمین سلامت و رفاه برای مردم در گروی توجه جدی به آموزش‌ و پرورش و آموزش به افراد است؛ افراد، نهادها و جامعه، در برخورد با بحران و آنچه اتفاق می‌افتد، به‌گونه‌ای عمل خواهند کرد که یاد گرفته باشند و این یادگیری تنها در آموزش ‌و پرورش اتفاق افتاده و پایه رفتارها تنها در دستگاه تعلیم و تربیت طرح‌ریزی می‌شود. اگر در لایه‌های بعدی از کارکرد برخی نهادها ناراضی هستیم باید به آموزش‌وپرورش بازگردیم و همواره در نظر داشته باشیم، هرچه جریان یادگیری عمیق‌تر و هوشمندانه‌تر باشد، به همان نسبت پیشرفت جامعه سریع‌تر و مطلوب‌تر است. حال سؤال اینجاست که آیا به آموزش‌وپرورش در دولت و مجلس چنین جایگاهی دارد؟

وزیر آموزش‌وپرورش نحوه عملکرد افراد یک جامعه را نقطه آغاز تحول در جامعه دانست و تصریح کرد: اگر بناست تعادل و تحولی در جامعه ایجاد شود، حتماً انسان‌ها نقطه آغاز این تحول هستند. هم‌اکنون در آستانه برنامه هفتم توسعه قرار داریم و نیازمند بازنگری جدی در تمام برنامه‌های توسعه هستیم و از دولت و مجلس تقاضا داریم به نقش آموزش ‌و پرورش در برنامه توسعه هفتم توجه بیشتری داشته باشند.

وی با اشاره به تلاش‌های انجام‌شده در بهبود وضعیت بودجه دستگاه تعلیم و تربیت، بیان کرد: آموزش‌ و پرورش، گسترده‌ترین دستگاه دولتی کشور است که از لحاظ تخصیص بودجه با مشکلاتی روبه‌رو است و در حال حاضر از ساختار نامناسب بودجه دچار آسیب می‌شود. در خصوص افزایش اعتبارات و بودجه و در فصل بودجه‌ریزی به کمک و مساعدت دولت و مجلس شورای اسلامی برای رفع مشکلات بودجه آموزش و پرورش نیاز داریم.

حاجی‌میرزایی، مشکلات نیروی انسانی را یکی از مهم‌ترین چالش‌های دستگاه تعلیم و تربیت دانست و گفت: بحث نیروی انسانی برای آموزش‌ و پرورش یک مسأله مهم است. اگر نتوانیم مسأله نیروی انسانی را حل کنیم، قطعا نتوانسته‌ایم به پیشبرد اهداف سند تحول بنیادین کمک کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا