نفت ۶۵ دلاری و طلای ۵ هزار دلاری

همه گیری ویروس کرونا دو کالای با اهمیت را به دلایل مختلف مورد توجه قرار داده است. قیمت طلا در ماه اوت به بالاترین رقم رسید در حالی که قیمت نفت در ماه آوریل به خاطر کاهش تقاضا و افزایش ذخایر نفتی تا محدوده منفی سقوط کرد.

طلا و نفت هر دو بی ثباتی های بسیاری را در سال جاری میلادی داشته اند. قیمت نفت سال 2020 را با بیش از 60 دلار در هر بشکه آغاز کرد و در آوریل به کمتر از 20 دلار در هر بشکه رسید، حتی قیمت نفت خام آمریکا یک روز در این ماه تا محدوده منفی سقوط کرد و بعد در تابستان تا 40 دلار در هر بشکه بالا رفت و از آن زمان در همین محدوده باقی مانده است. سقوط تقاضا باعث کاهش قیمت نفت می‌شود، در حالیکه افزایش بی ثباتی در اقتصاد و روند بهبود تقاضای نفت و همچنین ترس از موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا سرمایه‌گذاران را به سمت سرمایه های ایمن از جمله طلا سوق داده است، به این ترتیب قیمت این فلز گرانبها در ماه اوت تا بالاترین رقم یعنی 2075 دلار در هر اونس افزایش یافت.

تحلیلگران عقیده دارند این نوسانات شدید در قیمت طلا و نفت فرصت هایی برای خرید به وجود آورده است. آنها انتظار دارند قیمت طلا و نفت در میان مدت افزایش یابد.

این افزایش قیمت برای نفت به خاطر افزایش نگرانی در مورد متوقف شدن روند بهبود تقاضا، به سرعت طلا اتفاق نمی‌افتد.  بانک‌های سرمایه‌گذاری و تحلیلگران انتظار دارند قیمت نفت طی یک تا دو سال آینده افزایش یابد مخصوصا اگر واکسن موثری برای ویروس کرونا در 2021 وارد بازار شود.

در مورد طلا، نرخ بهره پایین یا منفی و ادامه محرکهای اقتصادی و این تصور که طلا پشتوانه‌ای در برابر بی ثباتی‌های اقتصادی با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست، قیمت آن را بالا می برد.

بسیاری از تحلیلگران عقیده دارند این بی ثباتی های کوتاه مدت در مورد این کالاهای با اهمیت یک فرصت است نه تهدید. برخی تحلیلگران دورنمای خوشبینانه ای برای طلا می بینند و انتظار دارند قیمت آن در میان مدت تا 3000 یا حتی 5000 دلار در هر اونس افزایش یابد. بانک مریل لینچ آمریکا انتظار دارد قیمت طلا تا 2022 به 3000 دلار برسد.

قیمت طلا در روز پنجشنبه در مقابل ضعف دلار و ثبات سیاست بانک مرکزی اروپا به بالاترین رقم طی یک هفته گذشته یعنی 1956 دلار در هر اونس رسید.

در این بین، دورنمای کوتاه مدت برای تقاضای نفت چندان به نفع قیمت آن نیست ولی تحلیلگران عقیده دارند نفت می تواند در سال آینده میلادی حداقل 10 درصد افزایش قیمت داشته باشد. بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساچز انتظار دارد قیمت نفت خام در سه ماهه سوم 2021 به 65 دلار در هر بشکه برسد و سال آینده میلادی را با 58 دلار در هر بشکه به پایان برساند.

بسیاری از بی ثباتی ها در مورد رشد اقتصاد جهان و بهبود تقاضای نفت قیمت آن را در کوتاه مدت در همین سطح پایین نگه می دارد ولی باعث افزایش قیمت طلا به عنوان یک سرمایه ایمن می شود. بی ثباتی های سال جاری در قیمت نفت و طلا برای سرمایه گذاران خبر بدی نبوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا