وزیر امور اقتصاد و دارایی: چیزی به نام رسوب کالا نداریم

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد با بیان این که رسوب کالا در گمرک‌ها وجود ندارد و گمرک‌ها و وزارت صمت به دنبال ترخیص کالا با سرعت بالا هستند، تصریح کرد: از همه فعالان اقتصادی و سیاسی خواهش می‌کنم در اظهار نظرهای خود رعایت انصاف را بکنند، چرا که هر دستگاه نظارتی و تحلیلی که به موضوع ترخیص کالاها ورود کرده، دیده است که دولت هیچ نفعی از رسوب کالا در گمرک نمی‌برد.

به گزارش نبض بانک ، او ادامه داد: اگر کالایی در گمرک بماند هم وارد کننده اذیت می‌شود و هم دولت به واسطه کمبود عرضه در بازار دچار مشکل می‌شود، به‌ویژه اینکه بسیاری از این کالاها جزو مواد اولیه تولید، لوازم یدکی یا کالاهای ضروری هستند و بنابراین خود ما هم برای ترخیص این کالاها لحظه شماری می‌کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: همیشه یک اشتباه اتفاق افتاده است و آن اینکه، کالایی که در بنادر یا پایانه‌های کشور هستند را به عنوان کالای گمرکی تلقی می‌کنند، در حالی که کالایی در گمرک طبقه بندی می‌شود که اظهار گمرکی آن صورت گرفته باشد و بعد از اظهار گمرکی است که کالا در صف ترخیص قرار می‌گیرد.

دژپسند گفت: کالاهایی که در بنادر و پایانه‌ها هستند و اظهار نشده‌اند یا دنبال حل مشکل منشا ارز خود هستند و یا مشکلاتی نظیر ثبت سفارش دارند که این امر، بحث گمرک و رسوب آن نیست.

او با اشاره به مصوبات ابلاغی متعدد دولت در خصوص کالاهای رسوب شده در گمرک‎ها گفت: این موضوع نشان می‎دهد که دستگاه‎های دولتی از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک های کشور همگی به دنبال این هستند که کالاهایی که وارد گمرک‎ها می‎شوند در اولین فرصت با سرعت بالا ترخیص شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا