دوبرابر شدن قیمت بیت کوین از هاوینگ تاکنون؛ فقط ۳.۴ میلیون بیت کوین باقی مانده است

قیمت بیت کوین پس از هاوینگ ماه مه (اردیبهشت) دوبرابر شده است. بنابه گزارش پلتفرم تحلیل داده چینالیسیس (Chainalysis)، بخش اعظمی از این رشد قیمت مدیون اشتهای سیری‌ناپذیر سرمایه‌گذاران سازمانی است.

به گزارش نبض بانک ،  بعد از سومین رویداد هاوینگ (نصف‌شدن) پاداش بلاک در ماه مه، قیمت بیت کوین بیش از دوبرابر افزایش داشته است. به‌طور دقیق‌تر، قیمت بیت کوین ۱۱۰ برابر شده و قیمت‌ پادشاه ارزهای دیجیتال از ۸,۵۶۶ دلار در ۱۱ اردیبهشت (۲۲ مه) به ۱۸,۶۱۰ دلار در زمان نگارش این مطلب رسیده است.

طبق گزارش شرکت تحلیل داده‌های ارزهای دیجیتال چینالیسیس در ۱۹ نوامبر (۲۹ آبان)، میزان نقدینگی و جریان‌های ورودی و خروجی صرافی‌ها پس از هاوینگ، به‌شکل چشمگیری تغییر کرده است.

چینالیسیس در گزارش خود دارایی‌های بیت کوین را به دو دسته نقدینه و غیرنقدینه تقسیم می‌کند. این گزارش، بیت کوین غیرنقدینه را متعلق به کیف پول سرمایه‌گذارانی می‌داند که بیت کوین نگهداری می‌کنند و «کمتر از ۲۵ درصد» از بیت کوین دریافتی خود را خرج کرده‌اند. همچنین طبق گزارش چینالیسیس، موجودی سایر کیف پول‌ها را می‌توان در قالب بیت کوین‌ نقدینه دسته‌بندی کرد که توسط معامله‌گران بیت کوین نگهداری می‌شوند.

دوبرابر شدن قیمت بیت کوین از هاوینگ تاکنون؛ فقط ۳.۴ میلیون بیت کوین باقی مانده است
بیت کوین نقدینه (خط زرد) در مقابل بیت کوین غیرنقدینه (خط قرمز) و تأثیر آن بر قیمت بیت کوین (خط آبی) از ابتدای سال ۲۰۱۷. منبع: چینالیسیس

داده های چینالیسیس نشان می‌دهد که تعداد بیت کوین قابل‌دسترس برای سرمایه‌گذاران تازه‌وارد، از اوایل سال جاری شروع به کاهش کرده است، درحالی‌که میزان بیت کوین غیرنقدینه به شدت افزایش یافته است. چینالیسیس برآورد می‌کند که تعداد بیت‌کوین‌هایی که در حال حاضر نقدینه هستند، احتمالاً فقط به ۳.۴ میلیون واحد می‌رسد.

این شرکت کاهش عرضه بیت کوین نقدینه را به جمع‌آوری و انباشت کلان توسط سرمایه‌گذاران سازمانی در طول سال ۲۰۲۰ مربوط دانست و افزود:

از سرمایه‌گذاران برجسته‌ای همچون پال تودور جونز (Paul Tudor Jones)، مدیر صندوق سرمایه‌گذاری که خرید بیت کوین را با سرمایه‌گذاری زودهنگام روی سهام شرکت اپل و گوگل مقایسه کرد تا شرکت‌هایی همچون شرکت آمریکایی خدمات مالی اسکوئر (Square) که ۵۰ میلیون دلار (معادل یک درصد) از دارایی کل خود را روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرد، شرکت‌های محبوب و سازمان‌های مالی، همگی به سرمایه‌گذاری روی بیت کوین روی آورده‌اند.

صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین گری‌ اسکیل (Grayscale Bitcoin Trust) که سرمایه بیش از دوازده سرمایه‌گذار برجسته سازمانی را مدیریت می‌کند، در حال حاضر، بیش از ۵۰۰,۰۰۰ بیت کوین در اختیار دارد که نیمی از آن را طی ۶ ماه گذشته خریداری کرده است.

۱۹ نوامبر، پلتفرم تحلیل داده گلاسنود استودیو (Glassnode Studio) گزارش داد که درآمد استخراج بیت کوین به سطوح پیش از هاوینگ بازگشته است. روز پیش از آن (۱۸ نوامبر، ۲۸ آبان)، ماینرها به درآمد ۲۱.۲ میلیون در روز دست یافتند که بیشترین رکورد ثبت‌شده سال جاری و تقریباً سه برابر درآمد ماینرها در روزهای پس از هاوینگ است.

البته، پیش از اینکه طرفداران دوآتشه بیت کوین بیش‌ازحد از این خبر هیجان‌زده شوند، گفتنی است که قیمت اتر در مدتی مشابه، عملکردی بسیار بهتر از بیت کوین داشته است و با رشدی ۱۶۰ درصدی از ۱۸۵ دلار در ۱۱ مه به ۵۰۹.۴۲ دلار فعلی رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا