نبض بانک:ستاد گرانی مرغ برای ارزان کردن آن تشکیل شد

تشکیل ستاد ویژه در وزارت جهاد کشاورزی برای حل مشکل گرانی مرغ

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره افزایش قیمت مرغ گفت: از زمانی که جهش قیمت مرغ اتفاق افتاده است ستادی در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده تا به سرعت این مشکل برطرف شود.

به گزارش «نبض‌بانک»؛

 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره افزایش قیمت شیر افزود: برای تعیین قیمت کالا در سازمان حمایت بررسی کارشناسی می‌شود و بعد از آن در ستاد تنظیم بازار مطرح و مورد تصویب قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: نهاده‌های دامی به شدت افزایش قیمت داشته اند چون تأمین آن با کسری مواجه بوده است و دامداران به ناچار از خوراک جایگزین استفاده کرده اند حتی برخی از خوراک‌های رایج که وارداتی نیست با افزایش قیمت مواجه شدند.

رضایی با اشاره به اینکه در خارج از فصل تولید این محصولات هستیم گفت: در بررسی سازمان حمایت قیمت تمام شده شیر خام حتی بالاتر از 4 هزار و 500 تومان است که این قیمت با تفاهم با دامداران انجام شده است.

وی درباره اختلاف قیمت گذاری شیر خام افزود: قیمت 4 هزار و 150 تومان بر اساس تأمین 100 درصد نهاده‌های وارداتی با قیمت مصوب بوده است ولی تأمین نهاده‌ها به صورت ماهانه مشخص می‌شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اگر صنایع لبنی دیده نشوند تولید شیر خام معنا پیدا نمی کند.

وی درباره افزایش قیمت مرغ افزود: از زمانی که جهش قیمت مرغ اتفاق افتاده است ستادی در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده تا به سرعت این مشکل برطرف شود.

رضایی ادامه داد: ازمرداد ماه هشدار این تغییرات در قیمت داده شده بود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: قیمت مصوب جوجه یکروزه دو هزار و 900 تومان است که این قیمت در اسفند سال گذشته هزار و 490، فروردین امسال 540 تومان، اردیبهشت 899 تومان، خرداد هزار و 400 تومان، تیر دو هزار و 70 تومان، مرداد هزار و 10 تومان، شهریور 795 تومان بود و این قیمت در حال حاضر دو هزار و 100 تومان می‌باشد.

وی افزود: اگر جلوی ضرر و زیان مرغداری‌ها گرفته و قیمت‌ها هم اصلاح نشود مرغداری‌ها ، گله‌های خود را حذف می‌کنند.

رضایی ادامه داد: باید صنعت مرغ مادر را نجات دهیم چون اگر جوجه نباشد شاهد این اتفاقات خواهیم بود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بر اساس آمار سامانه جامع تجارت، تا 30 آبان ماه دانه روغنی هزار و 330 هزار تن، کنجاله سویا 903 هزار تن، جو هزار و 251 هزار تن و ذرت شش میلیون و 380 هزار تن وارد کشور شده است.

وی ادامه داد: بر اساس آمار ماهیانه 750 هزار تن ذرت، 350 هزار تن کنجاله سویا و نزدیک به 300 هزار تن جو در فصل بهار و در 6 ماهه دوم سال 500 هزار تن جو نیاز کشور است.

رضایی گفت: در تامین نهاده‌های ذرت و کنجاله سویا نسبت به نیاز کشور عقب هستیم که دلیل آن هم کاهش تولید است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: درسطح شهر تهران روزانه 300 تن مرغ گرم با قیمت 18 هزار و 500 تومان توزیع می‌شود و از روزهای بعد در صورت موفقیت این طرح در سایر شهرها هم انجام خواهد شد البته در کنار این طرح روزانه 200 تن مرغ منجمد با قیمت 15 هزار تومان در شهر تهران عرضه می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس پیش بینی از هفته آینده قیمت مرغ تا چند هزار تومان کاهش پیدا می‌کند.

رضایی گفت: امروز صددرصد نهاده‌ها برای صنعت مرغ تامین شده است و مرغداران می‌توانند به تولیدات خود با قدرت ادامه دهند.

سید احمد مقدسی ، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: قیمت شیر خام بر اساس تامین صددرصد نهاده‌های دامی ، چهار هزار و 150 تومان اعلام شد ولی قیمت پیشنهادی ما چهار هزار و 480 تومان بوده است.

وی افزود: با توجه به میزان تامین نهاده‌ها در هفت ماهه امسال و با شرایط موجود قیمت تمام شده شیر خام پنج هزار و 700 تومان است.

مقدسی ادامه داد: دامداران از ابتدای سال تاکنون حداکثر 33 درصد سویا، 61 درصد جو و 47 درصد ذرت را با نرخ مصوب دریافت و مابقی آن را از طریق بازار آزاد تهیه کرده اند و در سایر نهاده‌ها هم، غذای دام حدود 60 درصد آن علوفه است که صددرصد آن در داخل تولید می‌شود مثل ذرت علوفه‌ای و یونجه خشک که امسال بالای 50 درصد افزایش قیمت داشته اند.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: قیمت شیر خام در تیرماه امسال از دو هزار و 390 تومان به سه هزار و 300 تومان مصوب شد و صنایع لبنی هم این مبلغ را ماهیانه 50 تا 100 تومان افزایش داد که آخرین مبلغ پرداختی به گاوداران در آبان ماه حدود چهار هزار و 300 تومان بوده است.

وی افزود: قیمت مصوب شیر خام چهار هزار و 500 تومانی به شرط تامین صددرصد نهاده‌ها است و در غیر این صورت امکان تمکین برای تولید کننده نیست.

سید محمدرضا بنی طبا سخنگوی انجمن صنایع فراورده‌های لبنی در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: قیمت شیر خام 65 درصد بر قیمت نهایی محصولات لبنی تاثیر دارد و افزایش قیمت شیر خام در سبد خانوار نمایان می‌شود.

وی افزود: در جلسه سازمان حمایت با نظر کارشناسی قیمت شیر خام چهار هزار و 150 تومان اعلام شد.

بنی طبا ادامه داد: تا زمانی که قیمت شیر خام مشخص نشود امکان مشخص شدن محصولات لبنی وجود ندارد و در جلسه سازمان حمایت بر اساس قیمت شیر خام چهار هزار و 150 تومان ، قیمت 10 قلم کالای پرمصرف لبنی خانوار مشخص شده است ولی ظرف دو روز قیمت شیر خام به چهار هزار و 500 تومان تغییر کرد.
وی تصریح کرد: نظارتی که بر قیمت مصوب محصولات لبنی وجود دارد در قیمت شیر خام و نهاده‌ها نیست و اگر قرار بر نظارت هست باید بر کل زنجیره نظارت انجام شود.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی درباره تخلفات صنایع لبنی گفت: احتمال تخلف در هر صنعتی وجود دارد که باید با آن برخورد شود ولی درباره قیمت مصوب محصولات لبنی، گزارش مستندی به سازمان حمایت و تعزیرات طی یکسال گذشته نرسیده است.

وی ادامه داد: در کالاهای غیر مشمول قیمت مصوب، افزایش هزینه‌های تولید موجب بالا رفتن قیمت شده است.

بنی طبا افزود: طی پنج ماهه گذشته در محصولات پتروشیمی 78 درصد افزایش قیمت داشتیم که در بسته بندی ما موثر است و همچنین در شیر خام هم 50 درصد افزایش قیمت داشتیم.

وی گفت: در آیین نامه قیمت گذاری محصولات ساخت داخل بر اساس اسناد ارائه شده ، مجوز قیمت عرضه محصولات در بازار داده می‌شود و تخلفی هم صورت نگرفته است.

پرویز فروغی، دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور در ارتباط تلفنی با این برنامه درباره دلایل افزایش قیمت مرغ گفت: نهاده‌ها توسط دولت گران شده است ولی قیمت مرغ بر اساس قیمت‌های گذشته محاسبه می‌شود و تعزیرات هم برخورد می‌کند.

وی افزود: قرار بود در بازارگاه، نهاده‌ها به صورت هماهنگ در اختیار مرغداران قرار گیرد ولی عملیاتی نشده است چون نهاده‌ها به موقع و به اندازه به مرغداران نمی رسد و همچنین در توزیع نهاده‌ها هم تبعیض وجود دارد.

فروغی با انتقاد از کوتاه شدن مدت پرورش مرغ به 40 روز هم گفت: کیفیت نهاده‌ها پایین است و حداقل در 40 روز نسبت به میانگین نهاده استاندارد، وزن مرغ حدود 400 گرم عقب افتاده و جای رشد دارد ولی مرغدار به دلیل نبود نهاده باید زودتر مرغ را به بازار ارائه دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا