جزئیات بودجه 1540 هزار میلیاردی شرکت‌های دولتی در سال 1400+جدول

جزئیات بودجه 1540 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های دولتی برای سال 1400 با رشد 7.3 درصدی نسبت به سال 99 به مجلس ارائه شد.

به گزارش «نبض‌بانک»؛ بودجه شرکت‌های دولتی، موسسات، بانک‌ها برای سال 1400 با رقم 1540 هزار میلیارد تومان به مجلس ارائه شد.

طبق آیین نامه داخلی مجلس دولت موظف شده گزارش عملکرد بودجه سال گذشته و صورت های مالی حسابرسی شده، بودجه تفصیلی سال جاری و عملکرد بودجه مصوب شش ماهه اول سال جاری شرکت های دولتی، بانکها و مؤسسا ت انتفاعی وابسته به دولت و شرکت ها و مؤسسات ی تا پانزدهم آبان ماه هر سال به مجلس ارائه دهد.

در حال حاضر اطلاعات بودجه‌ای 382 شرکت دولتی به تفکیک شرکت سودده، سربه سر و زیانده تنظیم شده است. سازمان برنامه و بودجه معتقد است حدود 70 درصد حجم بودجه شرکت های دولتی را قیمت تمام شده فعالیت های مربوط و هزینه های عملیاتی تشکیل می دهد. لذا با لحاظ پیش‌بینی‌های شاخص قیمت های تولیدکننده با رعایت حداکثر صرفه جویی قابل اعمال در بخش سایر هزینه ها، حجم بودجه شرکت های دولتی 1540 هزار میلیارد طرح ادغام بانکها و مؤسسات اعتباری وابسته به نیروهای مسلح تومان برآورده شده است که در مقایسه با بودجه مصوب سال 1399، حدود 7,3 درصد افزایش یافته است.

برآورد میزان مالیات و سود سهام توسط شرکتهای دولتی به ترتیب 9458 و 15160 میلیارد تومان میباشد که نسبت به ارقام مصوب 1399 معادل 25 درصد افزایش یافته است.

جدول شماره 2 خلاصه‌‌ای از منابع و مصارف بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت را به تفکیک آورده و ارقام مصوب سال جاری نیز قید شده است.

یکی از دلایل اصلی کاهش درآمدهای سال آینده برخی شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت که نقش مهمی در عدم افزایش چشمگیر بودجه شرکت های دولتی علی رغم افزایش چشمگیر نرخ ارز نیمایی داشته اند، حذف ارقام حسابداری (غیرواقعی) از صورت مالی این شرکت‌ها بوده و ارقام واقعی لحاظ شده اند.

در جدول پایین منابع و مصارف شرکت‌های سوده و سه به سر و زیان ده به تفکیک وجود دارد. 

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا