رابطه رشد بورس و رشد مسکن

 

رشد بورس از خروج نقدینگی به سمت مسکن جلوگیری می‌کند
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران بیان‌کرد: اگر بورس بار دیگر روند مثبت به خود بگیرد، نقدینگی آن به مسکن سرازیر نمی‌شود.

به گزارش سرویس اجتماعی افق تهران، مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران اظهار‌کرد: با اجرای این طرح تعداد واحدهای مسکونی از طریق ساخت‌ خانه‌های سازمانی یا واگذاری زمین به بخش خصوصی افزایش می‌یابد تا با اشباع بازار، اجازه بها و نرخ مسکن کاهش یابد؛ در همین راستا زمین‌های ٩٩ ساله‌ای به پیمانکاران واگذار شد اما با توجه به حمایت نشدن آنان و افزایش قیمت مصالح ساختمانی، تاکنون اقدام شایسته‌ای در این خصوص صورت نگرفته است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اقدامی از سوی اتحادیه مشاوران املاک برای کاهش اجاره‌بها در دستور کار قرار گرفته یا خیر؟ تصریح‌کرد: همین طرح اجاره‌دار حرفه‌ای از سوی ما مطرح شد اما اجرای آن به حمایت نیاز دارد؛ می‌توانیم بر اساس تعرفه‌های در نظر گرفته شده به میزان یک چهارم از رهن و اجاره را بابت حق کمیسیون از صاحب‌خانه‌ها و موجران دریافت کنیم.

به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران ساختمان‌سازی باید از روش سنتی به صنعتی تغییر کند تا ساختمان‌های چندطبقه در مدتی کوتاه ساخته شود و تورم سالانه بر روی طرح اثر نگذارد؛ در صورت برقراری توازن بین عرضه و تقاضا، قیمت مسکن و اجاره‌بها کاهش می‌یابد؛ مردم هم در کنترل قیمت‌ها باید مشارکت کنند.

قلی‌خسروی، از شهروندان خواست برای فروش یا اجاره مسکن خود از طمع بپرهیزند، هیچ فرمی را قبل از خواندن دقیق امضا نکنند و بدون مشاور متخصص و امین به مغازه‌های املاک مراجعه نکنند؛ نمی‌توان گفت نرخ مسکن غیرواقعی است زیرا با رشد نرخ ارز، طلا و بورس، قیمت املاک هم مانند دیگر کالاها و محصولات افزایش می‌یابد.

وی این را هم اضافه‌کرد که اکنون قراردادهای مشارکت بر اساس ارزش ملک و آورده سازنده محاسبه می‌شود که ما در نظر داشتیم این رقم را به سه دانگ ارزش ملک کاهش دهیم اما تاکنون این پیشنهادها مورد تأیید قرار نگرفته است؛ سهامداران باید نگاه بلندمدت به بورس داشته باشند.

قلی خسروی در پایان خاطرنشان‌کرد: اگر بورس بار دیگر روند مثبت به خود بگیرد، نقدینگی آن به مسکن سرازیر نمی‌شود؛ بخش مهمی از نقدینگی کشور وارد بورس شده که اتفاق خوبی است زیرا کنترل نقدینگی در این بخش به آرامش بازارهای موازی منجر می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا