25 میلیون تن میوه امسال تولید می شود

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارتخانه گفت: ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تن کل محصولات باغبانی در سال ۹۹، محصولات سردسیری و خشک سهمی نزدیک به ۵۰ درصد کل تولیدات باغی را به خود اختصاص می‌دهند.

25 میلیون تن میوه امسال تولید می شود

به گزارش «نبض‌بانک»؛  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با پیش بینی تولید ۲۴  میلیون و ۷۵۰ هزار تن کل محصولات باغبانی در سال ۹۹، محصولات سردسیری و خشک سهمی نزدیک به ۵۰ درصد کل تولیدات باغی را به خود اختصاص می‌دهند.

داراب حسنی، سطح کل باغات میوه های سردسیری و خشک در کشور را بر اساس آمار سال ۹۸ نزدیک به سه میلیون هکتار عنوان کرد و افزود: از این سطح، دو میلیون و ۵۷۳ هزار هکتار باغات بارور هستند.

وی برآورد کرد حدود ۷۰ درصد باغات محصولات سردسیری و خشک اقتصادی و ۳۰ درصد آن درجه ۳ و نیازمند اصلاح یا جایگزینی هستند.

مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که باغات محصولات سردسیری و خشک ۶۰ درصد کل سطح باغات کشور را تشکیل می دهند، اظهار داشت: بر اساس آمار سال ۹۸ سطح باغات میوه‌های سردسیری در کشور ۱.۸ میلیون هکتار است که نزدیک به ۱.۶ میلیون هکتار آن بارور است.

حسنی با بیان این که میوه‌های دانه دار، هسته دار، ریز و میوه‌های خشک در زیر مجموعه دفتر میوه‌های سردسیری و خشک قرار دارند، گفت: میوه‌های خشک مانند گردو، پسته و بادام حدود ۵۰ درصد سطح باغات سردسیری و خشک را تشکیل می‌دهند.

وی متوسط عملکرد باغات میوه های دانه دار را ۱۷ تن در هکتار، باغات میوه‌های هسته دار و ریز میوه را حدود ۱۱ تن در هکتار و باغات میوه‌های خشک را یک تن در هکتار عنوان کرد.

وی اصلاح و احیای باغات قدیمی را از مهمترین برنامه‌های این دفتر دانست و اذعان داشت: در این راستا سرشاخه کاری یکی از اقدامات ویژه در مورد گونه های خشک مانند گردو و پسته است و این برنامه در مورد محصولات سردسیری مانند انگور، سیب و گیلاس نیز در سال جاری در دست پی گیری است.

مدیرکل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی، امور به باغی یا فناوری تولید را از دیگر برنامه‌های حوزه میوه های سردسیری و خشک برشمرد و پیش بینی کرد: امسال در صورت تحقق کمک‌های فنی و اعتباری، سطحی نزدیک به ۴ هزار هکتار پایلوت برای اقداماتی همچون تغذیه، هرس، اصلاح گرده افشانی، بهبود کیفیت انگور و کشمش، اصلاح شاخه بندی و کیفیت نهال در استان‌های مختلف کشور اجرا می‌شود.

حسنی همچنین بررسی کارایی ارقام برتر در استان‌های مختلف را از برنامه‌های مهم در حوزه میوه‌های سردسیری و خشک عنوان کرد و اظهار داشت: ورود ارقام مختلف باغی با توجه به تغییرات اقلیمی مانند و تنش های زنده و غیر زنده، ضروری است.

وی به تنوع بخشی به ارقام درختان میوه نیز به گونه‌های بلوبری و تمشک اشاره و اعلام کرد: ۱۱ رقم بلوبری وارد کشور شده که از امسال شروع به تکثیر می‌شوند و باغاتی از آن در کشور نیز در دست احداث است.

حسنی افزود: در مورد تمشک ۱۸ رقم وارداتی تجاری در برنامه تکثیر قرار داده شده و در مورد پکان نیز تکثیر حدود ۱۰ رقم تجاری آغاز و باغات آزمایشی در استان‌های کشور ایجاد شده است.

وی گفت: نهال ارقام پکان توسط بخش خصوصی وارد و در مرحله قرنطینه زیر نظر سازمان حفظ نباتات است.

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا