لایحه جنجال برانگیز نظارت بر فعالیت استیبل‌کوین‌ها در آمریکا

قانون گذاران آمریکا لایحه جدیدی را پیشنهاد داده اند که بر اساس آن گرفتن تایید از مقامات فدرال برای فعالیت استیبل کوین ها اجباری می شود.

به گزارش سکه نیوز به نقل از کوینونس، لایحه جدیدی در کنگره آمریکا در حال بررسی است مبنی بر  اینکه هرگونه فعالیت در صنعت استیبل کوین پیش از هر چیز نیاز به دست آوردن موافقت مقامات فدرال دارد.

ماهیت لایحه استیبل؛ محافظت از مصرف کنندگان در برابر خطرات ناشی از ابزارهای در حال ظهور در زمینه پرداخت دیجیتال، مانند لیبرا و دیگر استیبل کوین ها

لایحه جدیدی که این هفته به کنگره آمریکا معرفی شد، می تواند تمام مقرراتی که حوزه استیبل کوین ها را پوشش می‌دهد، اجرایی کند. در صورت تصویب، هر سرویس ارائه شده در حوزه استیبل کوین ها، بدون دریافت  تأیید نهادهای دولتی، غیرقانونی محسوب می شود.

این لایحه پیشنهادی که «قانون استیبل» لقب گرفته است، به معنای «محافظت از مصرف کنندگان در برابر خطرات ناشی از ابزارهای در حال ظهور در زمینه پرداخت دیجیتال، مانند لیبرا و دیگر استیبل کوین ها» است.

این در حالی است که اخیرا قانون گذاران در سراسر جهان بر روی مقررات کریپتو و ارزهای دیجیتال کار می کنند.

این لایحه اقدام به صدور و ایجاد یک استیبل کوین و یا محصولات مرتبط با آن، ارائه هر گونه خدمات مرتبط با استیبل کوین  و یا شکل گیری هر فعالیت تجاری مربوط با استیبل کوین، بدون به دست آوردن تایید کتبی از فدرال رزرو و مقامات مربوطه فدرال را غیر قانونی اعلام می‌کند.

این لایحه قصد دارد از  مصرف کنندگان در مقابل خطرات ناشی از ابزارهای پرداخت دیجیتال نوظهور محافظت کند. با این حال، تنها  یک ماه تا پایان عمر صد و شانزدهمین کنگره آمریکا باقی مانده و مساله لایحه مذکور با موانع زیادی برای تصویب  روبه رو است.

مخالفت شرکت ها و نهاد های رمزارز با لایحه پیشنهادی کنگره

لایحه پیشنهادی کنگره با مخالفت شدید شرکت ها و نهاد های مرتبط با رمزارز مواجه شده است. مدیر ارشد کوین شیر «میلتم دمیررز» گفته است که رمزارزها هزینه سرویس دهی به جمعیت هایی را که به سیستم بانکی دسترسی ندارند را کاهش می دهند.

وی افزود، با معرفی این قانون، هزینه ها و انطباق افزایش خواهد یافت و در نتیجه دسترسی به گروه هایی از مردم که نمایندگان کنگره آمریکا امیدوارند از آنها محافظت کنند قطع خواهد شد.

مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران  «سیرکل»، «جرمی الایر» نیز در این خصوص توییت کرده است: این عمل “یک گام بزرگ به عقب برای نوآوری رمزارز در ایالات متحده و سنگ اندازی بر شتاب پیشرفت  بلاکچین و صنعت فینتک” است.

در نتیجه می توان دریافت که کنگره آمریکا تا حدودی نگران کاهش انحصار بانک ها در زمینه نقل و انتقال پول است و همین موضوع آنها را بر آن داشته که شانس خود را برای نظارت بر رمزارزها افزایش دهند.

با این وجود از آنجایی که بخش خصوصی مخالفت هایی جدی با چنین طرحی خواهد کرد و ممکن است حمایت از رمزارزها در دوره بعدی کنگره افزایش یابد، بعید به نظر می رسد که این لایحه بتواند در آینده همچنان پابرجا بماند.

دکتر مهدی صادقی سردبیر نبض بانک
دکتر مهدی صادقی سردبیر نبض بانک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا