در مورد آیت الله یزدی در نبض بانک بیشتر بخوانید

 

در مورد آیت الله یزدی در نبض بانک بیشتر بخوانید

به گزارش «نبض‌بانک»؛

کلیات


محمد یزدی متولد ۱۰ تیر ۱۳۱۰ در اصفهان، روحانی شیعه و سیاست‌مدار ایرانی، عضو شورای نگهبان، دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه است.  محمد یزدی نماینده استان تهران در دومین، سومین و چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری بوده و در چهارمین دوره برای یک سال به ریاست این مجلس رسید. وی که از دوره دوم مجلس خبرگان رهبری تا دوره چهارم عضو آن بود با ناکامی در انتخابات سال ۱۳۹۴ این مجلس از راهیابی مجدد به آن بازماند. یزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از حامیان محمود احمدی نژاد بود. وی در تاریخ ۱۹ آذر ۱۳۹۹دار فانی را وداع گفت.

 

سوابق سیاسی


آیت الله یزدی دور اول و دوم نماینده بوده و نائب رئیس مجلس شورای اسلامی را داشته‌است. در انتخابات دوره سوم انتخاب نشد و سپس توسط امام خمینی (ره) به جای صافی گلپایگانی، از اعضای شورای نگهبان شد.  آیت الله یزدی نمایندگی دوره دوم تا چهارم خبرگان و ریاست خبرگان در سال پایانی دوره چهارم را بر عهده داشت.

وی در ۴ تیرماه ۶۷ توسط  امام خمینی (ره) به عضویت شورای نگهبان درآمد و در تاریخ ۲۵ تیر ۱۳۹۲ با حکم رهبر انقلاب ، به عنوان عضوی از فق‌های شورای نگهبان در سمت خود ابقاء شد.

آیت الله یزدی در زمان ریاست ده ساله‌اش بر قوه قضائیه از سال ۶۸ تا ۷۸ خورشیدی، با این توجیه که باید «مسائل بانوان را کسی محرم با او، به او منتقل کند»، دخترش را به عنوان «سرپرست امور بانوان دستگاه قضایی» منصوب کرده بود.

 

سوابق در مجلس خبرگان رهبری


محمد یزدی در دوره اول مجلس خبرگان رهبری کاندیدای استان بوشهر بود که بدنبال عدم کسب رأی و اعتراض یکی دیگر از نامزدان، انتخابات این حوزه باطل شد. از آن پس در دوره‌های دوم تا چهارم خبرگان از استان تهران نماینده بوده و در سال پایانی دوره چهارم رئیس خبرگان است. در دوره پنجم از انتخاب مجدد و عضویت بازماند.

نمایندگی ادوار دوم تا چهارم مجلس خبرگان رهبری


آیت الله یزدی اولین بار در دومین دوره مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی از استان تهران برگزیده شد و تا دوره چهارم در این مجلس عضویت داشت. ایشان عضو کمیته سری سه نفره‌ای بوده‌است که وظیفه بررسی صلاحیت افراد برای رهبری آینده را بر تبصره یک ماده ۵۰ آیین‌نامه داخلی بر عهده دارد.

 

ریاست خبرگان


آیت الله یزدی در هفدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری که ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ در تهران برگزار شد با اکثریت آرای اعضا به ریاست این مجلس رسید. در دور اول رای‌گیری به جز ایشان،  اکبر هاشمی رفسنجانی،  محمود هاشمی شاهرودی و محمد مؤمن هم نامزد بوده‌اند، اما هاشمی شاهرودی به دلیل تعدد کاندیدا‌ها انصراف داد. رای‌گیری در دور اول به دلیل به حد نصاب نرسیدن آرا به دور دوم کشیده شد و محمد یزدی و هاشمی رفسنجانی به دور دوم رفتند و در این دور یزدی با کسب ۴۷ رأی از مجموع ۷۳ رأی مأخوذه توانست به عنوان رئیس مجلس خبرگان انتخاب شود.

 

انتخابات دوره پنجم خبرگان


آیت الله یزدی که سمت دبیرکلی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و ریاست خبرگان چهارم را بر عهده داشت، در انتخابات سال ۱۳۹۴ مجلس خبرگان رهبری رأی لازم را نیاورد و از ادامه حضور در مجلس خبرگان بازماند. در ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ شمسی،  رهبر انقلاب عدم انتخاب ایشان را مایه خسارت دانست.

 

تمدید حضور در شورای نگهبان


رهبر انقلاب در تاریخ ۲۴ تير ۱۳۹۸ در احکام جداگانه‌ای آقایان آیت‌الله یزدی و آیت‌الله آملی‌لاریجانی را با توجه به پایان یافتن دوره عضویت آنان در شورای نگهبان، مجدداً برای یک دوره جدید به‌عنوان عضو فق‌های این شورا منصوب کردند.

 

درگذشت


وی در تاریخ درگذشت ۱۹ آذر ۱۳۹۹دار فانی را وداع گفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا