لیست فروشندگان بدسابقه خارجی تدوین و منتشر می شود

عضو کارگروه حقوقی اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام وطیور ایران گفت: بانک اطلاعاتی فروشندگان بدسابقه و فروشندگان خوشنام خارجی تهیه و در اختیار واردکنندگان قرار می گیرد تا میزان خسارتی که فروشندگان بدسابقه به واردکنندگان تحمیل می کنند به حداقل برسد.

لیست فروشندگان بدسابقه خارجی تدوین و منتشر می شود

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران (اوندا)، سعید دخانیان با اعلام این مطلب اظهار کرد: با توجه به اینکه در سالهای اخیر به دلیل شرایط  ناشی از تحریم امکان انجام معاملات خارجی از طریق شیوه های پرداخت ایمن همچون اعتبارات اسنادی یا برات وجود ندارد بنابراین خریدهای خارجی در قالب پرداخت های طرف سوم در قراردادهای فیمابین شرکتهای واردکننده و فروشندگان خارجی انجام می شود.

وی افزود: استفاده از این شیوه برای خرید کالا موجب اختلافات مالی طرفین از لحاظ کیفیتی و وزنی شده است به همین علت و بنا بر درخواست اعضاء اتحادیه که دچار خسارت مالی جدی شده اند کارگروه حقوقی اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران تشکیل شده است.

دخانیان ادامه داد: در عرصه تجارت بین المللی برخی فروشندگان به دلیل بی اطلاعی تجار وغیرقابل استفاده بودن سیستم بانکی الزام آور تعهدات خود را انجام نمی دهند که موجب تحمیل خسارت به شرکتهای واردکننده می شود. در این زمینه اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام وطیور ایران با دریافت اطلاعات از اعضاء و اخذ مشاوره از متخصصین نسبت به جمع آوری اطلاعات فروشندگان خوشنام و متعهد و فروشندگان بدسابقه اقدام نموده و بانک اطلاعاتی مربوطه را ایجاد می کند.

وی تصریح کرد: در زمینه تجارت داخلی نیز واردکنندگان معمولاً با ترخیص کاران، انبارداران و شرکتهای باربری به لحاظ عدم اجرای مصوبات و رعایت نرخ های قانونی دچار مشکل می شوند که لازم است در این زمینه تمهیداتی اندیشیده شود.

عضو اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران گفت:همچنین اتحادیه ساز و کار لازم را برای اهلیت سنجی پیمانکاران مختلف (ترخیص کاران، انبارداران و …) را فراهم نموده تا اعضاء بتوانند در قراردادهای خود ریسک کمتری را داشته باشند.

عضو کارگروه حقوقی اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران خاطرنشان کرد: این کارگروه تهیه نمونه قراردادهای حقوقی تعهدآور و ایجاد ارتباط با اتحادیه ها، اتاق های بازرگانی و اتاق های مشترک متناظر در کشورهای فروشنده به عنوان مرکز اتکاء اعضا و طرف مشاوره و راهنمایی شرکتها را در دستور کار دارد.

وی یادآور شد: از دیگر اقداماتی که در راستای حمایت حقوقی از اعضاء اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران  صورت می گیرد این است که در جهت بالا بردن توان کارشناسی شرکتها  کلاسهای آموزشی در خصوص مسائل بازرگانی بین الملل (تنظیم قراردادها ، اینکوترمز و …) برگزار می شود.

دخانیان اظهار کرد: استفاده از ظرفیتهای سازمان توسعه تجارت و شوراهای حل اختلاف برای احقاق حقوق اعضاء و جلوگیری از فعالیت فروشندگان غیر متعهد و بدسابقه از دیگر اقداماتی است که از سوی کارگروه حقوقی اتحادیه به مرحله اجرایی در خواهد آمد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا