پیمانه اقتصادی بانک آینده یک تنه نرخ سود بانکی را بالا برد/ بانک‌ها یواش یواش قیمت مسکن را بالا بردند/ شاخص بورس سقوط کرد؛ وزیر اقتصاد: بورس حساس است/ شرط یک نماینده برای آزادسازی قیمت خودرو

این پیمانه تیتر‌هایی همچون هنوز نگرانی در بازار وجود دارد، عرضه اولیه فردا لغو شد، سقوط آزاد ارزش سهام عدالت، ارزش دارایکم چقدر شد؟، ارزش پالایش یکم در بازار امروز، دلار با افزایش قیمت همراه شد، ارزش دلار کاهش یافت و افزایش ۳۱۰ هزار تومانی نرخ سکه را در بر دارد.

به گزارش «نبض‌بانک»؛

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون هنوز نگرانی در بازار وجود دارد، عرضه اولیه فردا لغو شد، سقوط آزاد ارزش سهام عدالت، ارزش دارایکم چقدر شد؟، ارزش پالایش یکم در بازار امروز، دلار با افزایش قیمت همراه شد، ارزش دلار کاهش یافت و افزایش ۳۱۰ هزار تومانی نرخ سکه را در بر دارد.

شاخص بورس سقوط کرد

شاخص کل با ۵۵۸۰۵ واحد کاهش معادل منفی ۳.۷۶ درصد به یک میلیون و ۴۲۸ هزار و ۳۵۲ واحد، شاخص قیمت وزنی – ارزشی با ۱۴۵۹۳ واحد کاهش معادل منفی ۳.۷۶ درصد به ۳۷۳ هزار و ۵۲۶ واحد، شاخص کل هم وزن با ۱۰۷۵۳ واحد کاهش معادل منفی ۲.۳۸ درصد به ۴۴۱ هزار و ۱۳۵ واحد، شاخص قیمت هم وزن با ۷۰۴۰ واحد کاهش معادل منفی ۲.۳۸ درصد به ۲۸۸ هزار و ۸۱۴ واحد، شاخص آزاد شناور با ۶۳۸۵۷ واحد کاهش معادل منفی ۳.۱۲ درصد به یک میلیون و ۹۸۵ هزار و ۸۷۴ واحد، شاخص بازار اول با ۴۴۱۱۳ واحد کاهش معادل منفی ۴.۰۴ درصد به یک میلیون و ۴۹ هزار و ۱۵۰ واحد و شاخص بازار دوم با ۱۰۱۲۵۵ واحد کاهش معادل منفی ۳.۴۰ درصد به ۲ میلیون و ۸۷۴ هزار و ۳۳ واحد رسید.

گزارش بورس امروز سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹ / نمادهای پرتقاضا در روز قرمز بورس

گزارش بورس امروز سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹ / نمادهای پرتقاضا در روز قرمز بورس

عرضه اولیه فردا لغو شد

مدیریت عملیات بازار شرکت بورس طی اطلاعیه ای اعلام کرد عرضه سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس (اپال) فردا ( ۲۶ آذر ماه) انجام نخواهد شد. بدیهی است اطلاع رسانی در خصوص تاریخ عرضه متعاقبا اعلام خواهد شد.

بر اساس این گزارش، قرار بود چهارشنبه ( ۲۶ آذرماه) تعداد دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون سهم معادل ۱۳ درصد از سهام شرکت ” فرآوری معدنی اپال کانی پارس ” به عنوان پانصد وهفتاد و پنجمین شرکت در فهرست شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش “استخراج کانه های فلزی” گروه و طبقه “استخراج کانه های فلزی آهنی” در فهرست نرخ‌های بازار دوم و در نماد ” اپال ” به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه شود.

وزیر اقتصاد: بورس حساس است

وزیر اقتصاد اظهار داشت: من همیشه هم گفته ام؛ بازار سرمایه حساس است و افرادی که بی محابا و بدون برخورداری از مبانی حقوقی و نظری اقدام به اظهار نظر در مورد بورس کرده و فعالان بازار سرمایه را دچار رعب و وحشت می کنند، قطعا روزی باید جوابگو باشند، زیرا بازار سرمایه، مطابق و بر اساس قانون، در حال فعالیت است.

هنوز نگرانی در بازار وجود دارد

محمد دهدشتی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس تابناک در خصوص اتفاقات امروز و دیروز بورس تهران و اینکه آیا بازار اصلاحی در پیش دارد یا خیر گفت: سه صنعت پتروشیمی، فلزات اساسی و معدنی هنوز می‌توانند پیشرو باشند و به طور کلی نمادهای شاخص ساز می توانند در اولویت سرمایه گذاری برای سهامداران باشند. معتقدم شاخص با اصلاح کوتاه‌مدت مواجه خواهد شد چرا که پس از حرکت ۲۵ تا ۳۰ درصدی که شاخص از کف قبلی خود داشت، طبیعی بود که وارد یک اصلاح موقت شود. انتظار می‌رفت این اصلاح هفته پیش رخ دهد و زودتر شاخص کل وارد اصلاح شود لیکن شاخص با تأخیر وارد اصلاح شد. وی این وضعیت و جابجایی سهام را از نظر فاکتورهای تکنیکالی برای بازار مطلوب دانست و گفت: در این شرایط برخی سود شناسایی می کنند و البته این موضوع منجر به فشار فروش بیشتر می شود که در معاملات امروز شاهد آن بودیم.

دهدشتی افزود: هنوز نگرانی در بازار وجود دارد و اعتماد به طور کامل برنگشته ولی به زودی و بعد از یک اصلاح موقت مجدداً بازار گارد صعودی به خود خواهد گرفت. با توجه به اینکه قبل از رشد صعودی اخیر، بازار اصلاح شدید پیش بینی نشده را تجربه کرده بود، خیلی ها منتظر بودند با بازگشت بازار پرتفوی خود را نقد کنند. در سطح جامعه هم مشاهدات این طور نشان می‌داد که سهامداران جدید و تازه وارد که در صفوف فروش گرفتار شده بودند و البته خروج در آن شرایط برای آنها به صرفه نبود، منتظر برگشت موقت بودند تا به هر حال با جمع‌آوری صفوف فروش با ضرر کمتری خارج شوند و طبیعی است رشد ۳۰ درصدی بازار فضایی را ایجاد کرد که سهامدارانی که اعتماد آنها از بین رفته بود پرتفو و نقدینگی خود را از بازار خارج کنند. /جزئیات بیشتر

سقوط آزاد ارزش سهام عدالت

بر این اساس ارزش سهام عدالت به 10 میلیون و 241 هزار و 990 تومان رسید. بدین ترتیب ارزش 60 درصد سهام عدالت برای فروش به 6 میلیون و 145 هزار و 194 تومان کاهش یافت. اُفت 4.67 درصدی ارزش سهام عدالت در روز جاری موجب شد تا ارزش این سهام در مقایسه با روز گذشته 541 هزار و 549 تومان کاهش یابد.

ارزش دارایکم چقدر شد؟

قیمت پایانی هر واحد از دارایکم با  افت 5.86 درصدی نسبت به روز معاملاتی گذشته 17 هزار و 494 تومان معامله شد تا ارزش 200 واحد از اولین ETF دولتی به 3 میلیون و 698  هزار و 800 تومان کاهش پیدا کند. البته در معاملات روز جاری آخرین قیمت معامله شده برای هر واحد از دارایکم با کاهش 5.76 درصدی نسبت به روز معاملاتی قبل 17 هزار و 511 تومان معامله شد. /نبض بورس

ارزش پالایش یکم در بازار امروز

قیمت پایانی هر واحد از پالایش یکم  با افت 3.74 درصدی نسبت به روز معاملاتی گذشته 9 هزار و 698 تومان معامله شد تا ارزش 500 واحد از دومین ETF دولتی به 4 میلیون و 849 هزار تومان کاهش پیدا کند. البته در معاملات روز جاری آخرین قیمت معامله شده برای هر واحد از پالایش یکم با کاهش 6.4 درصدی نسبت به روز معاملاتی گذشته 9 هزار و 430 تومان معامله شد. /جزئیات بیشتر

دلار با افزایش قیمت همراه شد

در معاملات امروز (سه شنبه بیست و پنجم آذرماه 99) بازار ارز، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور به قیمت 24850 تومان از مردم خریداری و در مقابل به قبمت 25850 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد که نسبت به روز قبل، 150 تومان گران تر شد. همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی ها، به نرخ 30300 تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به قیمت 31300 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود که نسبت به روز دوشنبه، 100 تومان افزایش نرخ دارد.

ارزش دلار کاهش یافت

ارزش دلار مقابل بیشتر ارزهای معتبر جهانی کاهش یافت. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۳۴ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۶۱۲ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۲۸ دلار اعلام شد (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

افزایش ۳۱۰ هزار تومانی نرخ سکه

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز (سه‌شنبه) با ۳۱۰ هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته به بهای ۱۲ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان معامله شد. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز به قیمت ۱۱ میلیون و ۷۵۰ هزارتومان معامله شد. همچنین قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، ربع سکه به چهار میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان مبادله شد. علاوه بر این، در بازار طلا نیز هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۳۵ هزار تومان و هر مثقال طلا به بهای چهار میلیون و ۹۲۰ هزار تومان فروخته شد.

بانک آینده یک تنه نرخ سود بانکی را بالا برد

حسین درودیان تحلیلگر مسائل بانکی در گفتگو با مهر اظهار داشت: کار بانک آینده این بوده است که خلق پول کند و پول جدیدی که خلق می‌کند را وام بدهد؛ بانک متناسب با پولی که خلق می‌کند، باید جریان نقدی برگشتی هم داشته باشد. معمولاً، برگشتی نقدی به شکل سپرده دیداری یا غیر دیداری است. چنانچه بانک پول ایجاد کند، باید آن را برگرداند و تراز را حفظ کند که این باعث می‌شود که بانک سپرده را وام بدهد؛ در حالی که این دو باید تراز باشند؛ ولی بانک آینده و یکی دو بانک شبیه آن، از ابتدای تأسیس عمدتاً تا یک دوره این رفتار را ادامه دادند و وقتی به بلوغ رسیدند، از آن دست برداشتند؛ اما به هر حال، بانک آینده، نماد و اوج این اتفاق است که با یک نترسی و بی‌محابا، پول ایجاد می‌کرد و البته خروج پول از بانک، نیاز به سپرده‌گیری دارد؛ به همین دلیل، نرخ بهره بالا می‌داد و یک تنه در سیستم بانکی نرخ بانکی را هدایت می‌کرد و بالا می‌برد؛ پس سرمنشا این نرخ بالای سود بود و به نظام بانکی خسارت زد.

این صاحب نظر در حوزه مسائل بانکی افزود: سرعت بانک آینده در بالا بردن نرخ سود به قدری تند بود که حساب آن تراز نمی‌شد و مجبور شد از بانک‌ها استقراض کرده و سپرده‌ای که از بقیه بانک‌ها می‌مکید، به مرور جواب دخل و خرجش را نداد؛ پس به صورت مستقیم از بانک‌ها قرض می‌کرد و ارقام قابل توجهی از بانک مرکزی دریافت کرد؛ اما وقتی به سال ۹۷ رسیدیم، این بانک به دلیل رشد پایه پولی و کسری بودجه، زبانزد شد؛ به خصوص اینکه ذی نفع رشد پایه پولی بانک‌ها هستند و قدرت بانک را بالا می‌برد و همین امر سبب شد بدهی بانک آینده کاهش یابد؛ پس اگر اوضاع بهتر شده به معنای این نیست که بانک آینده بهتر عمل کرده است.

بانک‌ها یواش یواش قیمت مسکن را بالا بردند!

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این ادعا که بانکها عامل افزایش قیمت مسکن هستند گفت: بانک مرکزی خردادماه امسال اعلام کرد که قیمت مسکن در تهران ۴۲ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است. همان موقع ما گفتیم با توجه به رصد بازار چنین رشدی اتفاق نیفتاده و قیمتها ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته است. اما وقتی عدد ۴۲ درصد را اعلام کردند تاثیرش را در ماههای آینده گذاشت و یواش یواش قیمتها بالا رفت. بانکها سودهای غیرمتعارف پرداخت کرده بودند و دچار ورشکستگی بودند. از طرف دیگر املاک و مستغلاتی داشتند که می خواستند با این کار تراز خود را بالا ببرند و موفق شدند.

خسروی اظهار کرد: قیمت مسکن به چهار عامل مولدهای انرژی، بورس، طلا و ارز بستگی دارد. حاملهای انرژی و دیگر بازارها که دست ما نیست. پس چرا مدام ما را می کوبند؟ چون بخش خصوصی هستیم؟ ما مولد شغلی و مالیاتی هستیم نباید اینقدر به ما فشار بیاورند. وقتی ما را می کوبند در واقع بخش مسکن که پیشران اقتصاد است و با ۱۷۸ شغل کلیدی ارتباط دارد را به رکود می کشانند. کما اینکه می بینیم با افزایش قیمت مسکن که از نوسانات اقتصاد کلان نشأت گرفته معاملات راکد شده و در آذرماه ۳۳ درصد در کل کشور افت کرده است. /ایسنا

شرط یک نماینده برای آزادسازی قیمت خودرو

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اگر نیازهای واقعی متقاضیان در بازار خودرو پاسخ داده شود و به اندازه‌ای خودرو در بازار عرضه شود که کمبود نداشته باشیم، آزادسازی قیمت‌ها می‌تواند مناسب باشد.در غیر این صورت قطعا با آزادسازی قیمت خودرو موافق نخواهیم بود. فیروزی افزود: اگر زیرساخت‌ها فراهم نباشد قطعا با آزادسازی خودرو موافق نخواهیم بود زیرا فقط موجب ضرر به مردم خواهد شد و به همین جهت بر قیمت مدیریت شده و رساندن خودرو به دست مصرف کننده واقعی تاکید داریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا