کسری حساب جاری آمریکا به بالاترین رقم 12 سال گذشته رسید

کسری حساب جاری کنونی آمریکا در سه ماه سوم به بالاترین رقم در 12 سال گذشته رسید، زیرا واردات به این کشور از صادرات آن پیشی گرفته است.

به گزارش «نبض‌بانک»؛  به نقل از رویترز، کسری حساب جاری کنونی آمریکا در سه ماهه سوم به بالاترین رقم در بیش از 12 سال گذشته رسید زیرا افزایش هزینه مصرف کنندگان سبب پیشی گرفتن واردات نسبت به صادرات در این کشور شده است.

وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد کسری حساب جاری این کشور که جریان کالا، خدمات و سرمایه گذاری به داخل و خارج از آن را می سنجد، در سه ماهه سوم سال جاری میلادی 10.6 درصد کاهش یافته و به 178.5 میلیارد دلار رسیده که این رقم بالاترین میزان کسری حساب جاری آمریکا از سه ماهه دوم سال 2008 تاکنون است.

بیشتر بخوانید:

* سیاست های اشتباه مشکل ویروس کرونا بر اقتصاد آمریکا را بیشتر کرده است

* اقتصاد آمریکا هنوز از بحران خارج نشده/ پیش بینی رکود سنگین اقتصاد یانکی‌ها به خاطر کرونا

* کاهش تولید نفت شیل آمریکا به کمترین میزان 7 ماه گذشته در ژانویه 2021

بر اساس این گزارش، این آمارها نشان داد که کسری حساب جاری آمریکا در سه ماهه دوم 161.4 میلیارد دلار بوده است.

کسری حساب جاری آمریکا در سه ماهه سوم 3.4 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور بوده است  که از 3.3 درصد در سه ماهه آپریل تا ژوئن سال جاری میلادی (سه ماه دوم ) بیشتر است و بیشترین میزان از سه ماهه چهارم سال 2008 به شمار می رود. این رقم هنوز از رکورد 6.3 درصد تولیدناخالص داخلی در سه ماهه چهارم سال 2005 کمتر است. دلیل این امر این است که امریکا در حال حاضر صادرکننده خالص نفت خام و سوخت به شمار می‌رود.

واردات کالا در امریکا 94.4 میلیارد دلار افزایش یافته و به 602.7 میلیارد دلار رسیده است که بالاترین میزان از سه ماهه چهارم سال 2019 به شمار می رود. بیشترین افزایش پس از برداشتن محدودیت های تجاری ناشی از شیوع کرونا صورت گرفته و مربوط به واردات خودروهای سواری بوده است.

واردات خدمات 6.5 میلیارد دلار افزایش یافته و به 107.7 میلیارد دلار رسیده است که بیشتر نشان دهنده افزایش هزینه‌های مالکیت معنوی به خصوص مجوزهای تحقیقات و توسعه بوده است.همچنین حمل و نقل بار دریایی و سفرهای شخصی افزایش یافته است.

هزینه‌های مصرف کننده در بازه جولای تا سپتامبر (سه ماهه سوم) سال جاری میلادی به میزان بی سابقه ای با نرخ سالانه 40.6 درصد افزایش یافت که ناشی از بیش از 3 تریلیون دلار بسته کمک مالی کرونایی دولت آمریکا بوده است. هزینه مصرف کننده در سه ماهه دوم رکورد 33.2 درصد کاهش یافت.

در ادامه این گزارش آمده است، صادرات کالا در آمریکا در سه ماهه سوم 68.4 میلیارد دلار افزایش یافته و به 357.1 میلیارد دلار رسیده است.

این افزایش ناشی از صادرات وسایل نقلیه موتوری، قطعات و موتور بوده است. صادرات آمریکا در بازه آپریل تا ژوئن امسال (سه ماه دوم) در بحبوحه شیوع و تعطیلی‌های مربوط به کرونا کاهش یافت.

در عین حال، صادرات خدمات 2.8 میلیارد دلار افزایش یافت و به 164.8 میلیارد دلار رسید که بیشتر نشان دهنده افزایش هزینه‌ مجوزها برای تحقیقات و توسعه بود، اما مسافرت های مرتبط با آموزش کاهش یافت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا