بیت کوین; سرمایه‌گذاران به هر قیمتی حاضرند خریداری کنند

در نتیجه‌ی افزایش قیمت بیت کوین به بیش از ۲۳ هزار دلار اختلاف میان اوراق صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها و ارزش دارایی‌هایی که این صندوق‌ها در اختیار دارند به شدت افزایش یافته است.

به گزارش «نبض‌بانک»؛ بر اساس گزارش نشریه‌ی بلومبرگ(Bloomberg)؛ در نتیجه‌ی افزایش اخیر قیمت بیت کوین به بیش از ۲۳ هزار دلار، شاخص ۱۰ رمزارز بیت‌وایز(Bitwise 10 Crypto Index Fund) با نماد بی.آی.تی.دابلیو(BITW) به‌طور پرمیوم(در سطح قیمتی بالاتری از قیمت معاملاتی) و ۶۵۰ درصد بالاتر از ارزش دارایی‌های این صندوق مبادله شده است. در همین زمان اوراق گری‌اسکیل بیت کوین تراست(GBTC) نیز ۳۴ درصد بالاتری از ارزش واقعی این اوراق و به‌طور پرمیوم مبادله شده است.

این واقعیت نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بزرگ و کسب و کارهای خانوادگی مجبور هستند برای خرید این اوراق هزینه‌ی بالاتری را نسبت به خرید دارایی‌های اصلی پرداخت کنند. اما بازدهی ۲۰۰ درصدی بیت کوین در طول یک سال گذشته موجب شده است تا سرمایه‌گذاران به دلیل ترس از دست دادن فرصت سرمایه‌گذاری ترجیح بدهند هزینه‌ی اضافی را برای خرید این اوراق پرداخت کنند و در نتیجه‌ی ایجاد هیجان تقاضا یرای محصولات مبتنی بر رمزارزها افزایش یافته است. در حقیقت سرمایه‌گذارانی که عملکرد بیت کوین توجه آن‌ها را جلب کرده است اما به هر دلیلی از سرمایه‌گذاری مستقیم در این حوزه اجتناب می‌کنند، اوراق گری‌اسکیل بیت کوین تراست و یا بی.آی.تی.دابلیو با وجود تحمیل هزینه‌های جانبی به سرمایه‌گذاران همچنان جذاب به‌نظر می‌رسد.

آیا خرید اوراق به‌طور پرمیوم منطقی است؟

اما پاسخ به این پرسش که آیا خرید اوراق به‌طور پرمیوم منطقی است؟ به سادگی و بدون در نظر گرفتن فاکتور‌های مختلف امکان‌پذیر نیست. جیمز سیفارت(James Seyffart) تحلیلگر صندوق‌های قابل معامله در بورس نشریه‌ی بلومبرگ اظهار داشت: «یقیناً از دیدگاه من خرید این اوراق به‌طور پرمیوم منطقی به‌نظر نمی‌رسد. اما فکر می‌کنم که پرداخت هزینه‌ی اضافی تا سطح مشخصی منطقی است و سرمایه‌گذارانی که روش غیر مستقیم را انتخاب می‌کنند، برای دسترسی به بیت کوین به گزینه‌های بهتری دسترسی ندارند.»

قیمت اوراق بی.آی.تی.دابلیو از ابتدای ماه جاری میلادی تاکنون ۱۶۵ درصد افزایش یافته است و در نتیجه نسبت به بیت کوین و اتر صعود شدید‌تری را تجربه کرده است. در طول همین زمان ارزش اوراق گری‌اسکیل بیت کوین تراست نیز ۴۰ درصد افزایش یافته است. این پدیده موجب افزایش فاصله میان محصولات مشتق و ارزش دارایی‌های پایه شده است.

با این وجود، در حالی که هنوز صندوق‌های قابل معامله در بورس(ETF) بیت کوین و دیگر رمزارزها توسط سازمان‌های قانون‌گذاری تایید نشده‌اند، این اوراق امکان سرمایه‌گذاری افراد بیشتری را در بازار رمزارزها فرآهم می‌کنند.

منبع: کوینیت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا