نرخ تخم مرغ دانه‌ای 1100 تومان است

نبض بانک، دبیرکل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار اعلام کرد: شرکت‌های بسته‌بندی تخم مرغ تحت اختیار هستند و در سال 99 تولیدشان 2.5 برابر شده است یعنی تقاضای مردم حداقل 40 درصد نسبت به سال گذشته برای تخم مرغ بسته‌بندی افزایش پیدا کرده است.

فرزاد طلاکش در گفت‌وگو با ایلنا در مورد بازار تخم مرغ کشور اظهار داشت: نرخ مصوب تخم مرغ همان کیلویی 14500 تومان است که دانه‌ای حدود 9600 تومان می‌شود اما نرخ تخم مرغ امروز دانه‌ای حدود 1100 تومان است.

وی ادامه داد: تقاضا خوشبختانه افزایش پیدا کرده است. به دلیل نقش تخم مرغ در ایمنی کرونا سرانه مصرف در دنیا هم افزایش پیدا کرده است. برآورد ما این است که سرانه سالانه مصرف در ایران الان به بالای 210 عدد رسیده باشد، با اینکه تا سرانه سالانه 250 عدد که برای کشور ما استاندارد است فاصله داریم اما نسبت به پایان سال 98 که سرانه سالانه 206 عدد بود، افزایش پیدا کرده است. یکی از دلایل آن تاثیر تخم مرغ بر ایمنی بدن به خاطر ویتامین دی، سلنیوم و روی در تخم مرغ است.

وی درباره استفاده از تخم مرغ بسته بندی توضیح داد:‌ سرانه مردم در مصرف بسته‌بندی تخم مرغ هم بالا رفته است، چراکه برای ایمنی بدن بهتر است که تخم مرغ بهداشتی به جای تخم مرغ فله‌ای مصرف شود. شرکت‌های بسته‌بندی ما تحت اختیار هستند، در سال 99 تولیدشان 2.5 برابر شده است یعنی تقاضای مردم حداقل 40 درصد نسبت به سال گذشته برای تخم مرغ بسته‌بندی افزایش پیدا کرده است.

طلاکش در پایان افزود:‌ مرغداران به طور میانگین حدود 60 درصد از نهاده‌های خود را نگرفته‌اند. در مورد ذرت اوضاع بهتر است اما در مورد سویا همان مشکل قدیمی وجود دارد و باعث شده که قیمت تمام شده‌ی تخم مرغ همچنان بالا باشد.

وی افزود: قیمتی که ستاد تنظیم بازار گذاشته کاملا غیرمنطقی و غیراقتصادی است. اما با همکاری تشکل‌ها و بعضی مرغداران در میادین میوه و تره‌ بار تهران و بعضی از شهرهای بزرگ مقداری تخم مرغ با نرخ مصوب توزیع می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا