جنجال جدید در بازار سرمایه؛ دلایل واکنش منفی رئیس سازمان بورس به وزارت صمت چیست؟

نبض بانک، این روزها بورس روی مدار بورس نیست و  روند نزولی نمادهای شاخص ساز آن، باعث شده تا سهامداران بیش از پیش نگران سرمایه خود در این بازار باشند. تصمیم‌های لحظه‌ای از سوی دست‌اندرکاران،  دخالت‌های دستگاه‌ها و نهادهای غیر مرتبط و از همه مهمتر مجادلاتی که بین دولتی‌ها و حتی مجلسی‌ها صورت گرفته باعث شده تا بورس دیگر بورس نباشد. البته وعده‌های دست اندرکاران نیز مثل سبدگردانی نیز هنوز به سرانجام نرسیده است.

دستور العمل قیمت‌گذاری فولاد از سوی وزارت صمت، با وکنش منفی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران مواجه شد و پیامد این تصمیم وزارت صمت را توزیع رانت اعلام کرد.

حسن قالیباف اصل، در وب سایت این سازمان گفت: برخی از تصمیمات احتمالی آتی در حوزه قیمت‌گذاری و تعیین سقف رقابت برای محصولات فولادی در بورس کالا حاکی از تکرار اقدامات اشتباه سال ۹۷ و دخالت در فرآیند ذاتی اقتصاد است.

به گفته وی، با توجه به تأثیر قابل توجه سهام شرکت‌های فولادی در بازار سهام این اقدام تضییع حقوق ۵۰ میلیون سهامدار به شمار می‌رود و علاوه بر کاهش درآمد شرکت‌ها که سود آن متعلق به سهامداران حقیقی، حقوقی و سهامداران سهام عدالت است، روند کلی بازار را نیز دستخوش تغییرات نامطلوب می‌کند. متأسفانه در سال ۹۷ هم اقدامی مشابه انجام گرفت و در نتیجه تا برداشته شدن سقف رقابت در بورس کالا بازار دچار تنش‌های شدیدی شد و نتیجه آن توزیع رانت و افزایش تقاضاهای کاذب محصولات فولادی جهت سوداگری و سفته بازی بود.

به نظر می‌رسد، قصه پریشان احوالی بورس همچنان ادامه داشته باشد؛ چرا که هنوز در روی یک پاشنه می‌چرخد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا