چه کسی در بانک مرکزی جانشین همتی می‌شود؟

هیئت وزیران با توجه به ورود عبدالناصر همتی به عرصه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، با خاتمه مسئولیت وی در سمت ریاست کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موافقت کرد.

به گزارش «نبض‌بانک»؛عبدالناصر همتی از سمت ریاست کل بانک مرکزی برکنار و سید حمید پورمحمدی به سمت ریاست کلی بانک مرکزی منصوب شد. این خبری است که روز گذشته در رسانه‌ها منتشر شد.

هیئت وزیران با توجه به ورود عبدالناصر همتی به عرصه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری که مانع از حضور کافی وی در بانک مرکزی و ایفای وظایف و مسئولیت‌های خطیر رئیس کل در حوزه‌های حساس پول و ارز می‌شود، با خاتمه مسئولیت وی در سمت ریاست کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موافقت کرد.

از سوی دیگر یک منبع آگاه از انتصاب حمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه به سمت ریاست کلی بانک مرکزی خبر داد. اما ظاهراً هنوز این خبر به صورت رسمی تأیید نشده و حمید پورمحمدی انتصابش به ریاست بانک مرکزی را تکذیب کرده است. همچنین گمانه‌زنی‌ها از جایگزینی اکبر کمیجانی و سید حمید پورمحمدی به‌عنوان رئیس جدیدی بانک مرکزی حاکی است از سوی دیگر برخی معتقد هستند که اکبر کمیجانی به سمت رئیس کل بانک مرکزی انتخاب شده است.

ماجرای برکناری همتی چه بود؟

عبدالناصر همتی درباره علت برکناری‌اش از بانک مرکزی می‌گوید بحثی با رئیس جمهور داشتیم، ایشان تأکید کردند: «اگر در انتخابات بایستید،‌ نمی‌توانید رئیس‌کل بمانید چراکه در سیاست‌های پولی و ارزی اثر می‌گذارد»، من البته گفتم «تأثیری ندارد و می‌توانم بمانم»، با این حال شنیده‌ام دیروز هم با چند نفر از دوستان اقتصادی برای جایگزینی من صحبت کردند، من مشکلی با تصمیم ایشان ندارم.

همتی البته این را هم گفته است که دو روز است در بانک مرکزی حضور ندارد و مدیریت این بانک با اختیارات کامل، به‌عهده اکبر کمیجانی، قائم‌مقام کنونی بانک مرکزی است.

خبرهای منتشرشده نشان می‌دهد که سید حمید پورمحمدی، معاون اقتصادی سازمان برنامه، محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهور و اکبر کمیجانی، قائم‌مقام کنونی بانک مرکزی جزو گزینه‌های احتمالی برای ریاست‌کلی بانک مرکزی در یکی دو ماه باقی‌مانده از دولت روحانی هستند. هرچند باید منتظر ماند و دید در روزهای آتی چه‌کسی توسط رئیس جمهور به‌عنوان رئیس‌کل بانک مرکزی معرفی خواهد شد.

براساس این گزارش طبق مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، حکم رئیس‌کل بانک مرکزی ۵ ساله است و رئیس جمهور در صورتی که از دوره تصدی رئیس‌کل بیش از یک سال باقی مانده باشد، می‌تواند رئیس‌کل بانک مرکزی را تغییر دهد.

براساس این مصوبه رئیس‌کل بانک مرکزی به‌پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و بعد از تصویب هیئت دولت، با تأیید و حکم رئیس جمهور نصب می‌شود و دوره تصدی ریاست‌کل بانک مرکزی پنج سال خواهد بود و انتخاب مجدد وی بلامانع است.

گفتنی است، از ۱۳۳۹ تاکنون بانک مرکزی ۲۰ رئیس‌کل را به خود دیده است که هرکدام سیاست‌ها و عقاید متفاوتی در خصوص بانک‌داری و بازار پولی و ارزی داشتند و همین امر موجب شد اقتصاد ایران در سال‌های مختلف شاهد وقایع متفاوت ارزی و پولی باشد.

ابراهیم کاشانی، علی‌اصغر پورهمایون، مهدی سمیعی، خداداد فرمانفرمائیان، عبدالعلی جهانشاهی، محمد یگانه، حسنعلی مهران، یوسف خوش‌کیش، محمدعلی مولوی، علیرضا نوبری، سید محسن نوربخش، مجید قاسمی، سید محمدحسین عادلی، ابراهیم شیبانی، طهماسب مظاهری، محمود بهمنی، ولی‌الله سیف و عبدالناصر همتی رؤسای بانک مرکزی از ۱۳۳۹ تا ۱۴۰۰ بودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا