احداث گلخانه بهترین راهکار برای مقابله با معضل بیکاری است

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی گفت:هیچ فعالیتی به اندازه کشت گلخانه ای برای رفع بیکاری مؤثر نیست هر گلخانه حداقل برای ۱۰ نفر اشتغال ثابت ایجاد می کند و برداشت محصولات گلخانه ای نیز برای ۲۰ تا ۳۰ نفر ایجاد اشتغال می کند.

احداث گلخانه بهترین راهکار برای مقابله با معضل بیکاری است

به گزارش نبض بانک ،  علی اشرف منصوری مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی در نشستی خبری تصریح کرد: اگر قصد افزایش بهره وری منابع آب و خاک را داریم بهترین راهکار توسعه گلخانه ها است. همچنین اگر به دنبال اشتغالزایی و حل معضل بیکاری در استان ها هستیم، هیچ فعالیتی به اندازه کشت گلخانه ای در این حوزه مؤثر نیست و به طور متوسط هر گلخانه حداقل برای ۱۰ نفر اشتغال ثابت ایجاد می کند و برای برداشت محصولات گلخانه ای نیز برای ۲۰ تا ۳۰ نفر ایجاد اشتغال می کند. بنابراین در هیچ حوزه ای ما نمی توانیم به این اندازه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم داشته باشیم.

 مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی با اشاره به توسعه واحدهای گلخانه ای در شهرک های کشاورزی گفت: به عنوان مثال در استان اردبیل پیش از این میزان گلخانه ها یک تا دو هکتار بیشتر نبود اما در حال حاضر تنها در مغان ۱۶۰۰ هکتار گلخانه داریم که به یک واحد تولیدی بزرگ تبدیل شده است.

منصوری با اشاره به اینکه در حوزه دام و طیور نیز شهرک هایی آماده واگذاری داریم، گفت: همکاران ما درخواست های ارائه شده از سوی سرمایه گذاران در این زمینه را بررسی می کنند و آماده واگذاری آنها هستند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۱ هزار هکتار پرورش میگو در کشور انجام می شود، گفت: ما در شهرک های کشاورزی ۲۵ تا ۳۰ هزار هکتار عرصه را برای این منظور مطالعه و آماده کرده ایم و در این زمینه نیز اطلاع رسانی های کافی و لازم انجام شده و آماده حضور سرمایه گذاران هستیم که این عرصه ها سه برابر عرصه هایی است که در حال حاضر در کشور فعالیت می کنند.

منصوری با اشاره به واگذاری های انجام شده در حوزه شهرک های کشاورزی گفت: تاکنون ۸ هزار و ۹۰۰ هکتار زمین را واگذار کرده ایم، ضمن اینکه بحث کنترل و نظارت را به دقت پیگیری می کنیم تا تخلفی صورت نگیرد و در فرآیند نظارت تاکنون ۲ هزار هکتار زمین را خلعیت کرده ایم.

به گفته این مقام مسئول، ۵ هزار و ۶۰۰ تا ۵ هزار و ۷۰۰ هکتار از زمین ها در حال ساخت و ساز هستند و خیلی از آنها به بهره برداری رسیده اند. در کنار این اقدامات فراخوان ها و واگذاری ها مرتب انجام می شود. همچنین عمده واگذاری ها طی دو تا سه سال اخیر اتفاق افتاده است.

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی با اشاره به تسهیلات بانکی ارائه شده از سوی این شرکت گفت: ما ۱,۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت کرده ایم و از سرمایه گذاران و کسانی که با قرارداد دارند خواهشمندیم که با مراجعه به بانک ها و فراهم آوردن الزامات مورد نیاز آنها قراردادهای خود را نهایی کنند تا بتوانند فعالیت خود را هر چه سریعتر آغاز نمایند.

منصوری افزود: یک هکتار گلخانه بین ۴ تا ۲۰ میلیارد تومان هزینه می برد، ضمن اینکه برای توسعه واحدهای گلخانه ای از تجهیزات خارجی استفاده نمی شود، به دلیل اینکه این تجهیزات در داخل کشور وجود دارد و باید با اتکا به تولید داخل این کار انجام شود.

وی با بیان اینکه تا پایان امسال میزان تولیدات شهرک های کشاورزی به ۶۰۰ هزار تن می رسد، گفت: این در حالی است که دو سال پیش یک کیلوگرم هم تولید نداشتیم.

منصوری با بیان اینکه عمده فعالیت های ما در حوزه شهرک های کشاورزی از اواخر سال ۹۶ شروع شده است، گفت: قیمت محصولات صادراتی طی سال های اخیر رشد زیادی داشته و تقریباً پنج تا ۶ برابر شده است، در حالی که قیمت ساخت سازه دو برابر شده، بنابراین تولید در شهرک های کشاورزی کاملاً اقتصادی و برای سرمایه گذاران به صرفه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا