شارژ تلفن همراه از راه دور با فناوری ضد لیزر

شارژ تلفن همراه از راه دور با فناوری ضد لیزر

به نظر می‌رسد باید با اتصال دستگاه‌های خود به شارژر خداحافظی کنیم، چرا که این روزها فناوری‌های شارژ جدیدی ظاهر می‌شوند که بر سرعت و سهولت شارژ دستگاه‌های مورد استفاده ما می‌افزایند. نمونه آخر از این فناوری‌های نوین، فناوری شارژ بی‌سیم و از راه دور تلفن‌های همراه در فضای اتاق است.

به گزارش «نبض‌بانک»؛

ک فناوری جدید مانند دستگاه‌های مورد استفاده در فیلم‌های علمی-تخیلی به نظر می‌رسد. تصور کنید که تلفن همراه یا لپ‌تاپ خود را برای شارژ کردن، هرگز به چیزی متصل نکنید. در عوض، یک نیرو از آن طرف اتاق مستقیماً انرژی را به دستگاه شما برساند.

این رویا به لطف اختراع جدیدی به نام “ضد لیزر” محقق شده است که به زودی به واقعیت تبدیل می‌شود. این مطالعه که در مجله Nature Communications منتشر شده است، نشان می‌دهد که این “ضد لیزر” می‌تواند صرف نظر از شلوغ بودن یک اتاق، با کارایی ۹۹.۹۹۶ درصدی به دستگاهها پرتو افشانی کند.

این مهم است، زیرا وضعیت یک اتاق یکی از موانع اصلی دستگاه‌ها در گذشته بود. در حقیقت، محیط زندگی واقعی بسیار پیچیده‌تر از یک آزمایشگاه با دیواره‌هایی است که انرژی را منعکس می کنند. در دنیای واقعی، بعضی از اشیاء مانع از حرکت و بازتاب انرژی می‌شوند، ضمن اینکه سایر وسایل الکترونیکی نیز مانع از آن می‌شوند.

روشی که دانشمندان برای این فناوری استفاده کرده‌اند، “جذب کامل منسجم”(CPA) نامیده می‌شود و شامل یک دستگاه ارسال کننده یک نیرو در سراسر اتاق و دستگاه دیگری برای مکش آن است. در این فناوری، این “ضد لیزر” است که مکش را انجام می‌دهد.

محققان می‌گویند: “جذب کامل منسجم”(CPA) از نظر ارتباط بنیادی و فنی همواره برای فیزیکدانان و مهندسان جذاب بوده است. در سطح فنی، اجرای آن نوید تحقق خانواده‌ای از دستگاه‌های مبتنی بر موج را می‌دهد که جذب بسیار انتخابی و قابل تنظیم را به روشی انجام می دهند که فراتر از مفهوم سنتی تطبیق امپدانس است.

محققان می‌افزایند: در سطح بنیادی، “CPA” در ابتدا با مفهوم “تقارن نسبت به زمان”(TR) یکی از اساسی‌ترین تقارن‌های طبیعت مرتبط بوده است.

تقارن نسبت به زمان(T-symmetry) یا تقارن T در فیزیک نظری به یک تقارن فرضی تحت تبدیل معکوس زمان گفته می‌شود. یعنی در صورت تغییر زمان به منفی آن سیستم تقارن داشته و پارامترهای سیستم پایستار باقی بمانند.

تقارن نسبت به زمان شرایطی است که در آن، زمان می‌تواند به راحتی به جلو و عقب برود و در ابتدا برای کار “ضد لیزر” لازم بود. این مسئله مشکل ساز بود، زیرا بازآفرینی چنین شرایطی دشوار است.

با این حال دانشمندان برای این آزمایش، فوتون‌ها را چنان شدید لرزاندند که تقارن نسبت به زمان از دست رفت ولی “ضد لیزر” هنوز کار می‌کرد! این ثابت می‌کند که مفهوم “CPA” بسیار فراتر از تصور اولیه به عنوان “لیزر معکوس زمان” است و حاکی از این است که نوآوری “ضد لیزر” می‌تواند روزی در زندگی واقعی کار کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا