دولت سنگاپور صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی را در دستور کار خود قرار می دهد

ساپنندو موهانتی، مسئول ارشد فناوری مالی بانک مرکزی سنگاپور در مصاحبه اخیر خود اعلام کرد  دولت این کشور در نظر دارد صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی را در دستور کار خود قرار دهد.

قرار است دولت سنگاپور ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را در سطوح کلان صادر کند زیرا به گفته آقای موهانتی، زیرساخت های پرداخت مالی در این کشور این امکان را برای شهروندان سنگاپوری فراهم کرده تا پرداخت های مالی خود را با حداقل کارمزد و با سرعت بسیار بالا انجام دهند. با توجه به وجود سیستم های مناسب پرداخت مالی در سرتاسر کشور سنگاپور، تقاضا برای ارز دیجیتال خُرد بانک مرکزی بسیار پایین است.

ارز دیجیتال کلان بانک مرکزی، ایجاد ارتباط پولی بین نهادهای بزرگ مالی را تسهیل می کند. این دسته از ارزهای دیجیتال با از میان برداشتن سیستم های سنتی اعتبار و قرضه، جایگزین سپرده های ذخیره بانکی در سطوح کلان تجاری می شوند

ارز دیجیتال کلان بانک مرکزی، ایجاد ارتباط پولی بین نهادهای بزرگ مالی را تسهیل می کند.

ارز دیجیتال خرد بانک مرکزی بر خلاف ارزهای کلان تنها برای معاملات درون شبکه ای به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرد و می توان آنها را هم تراز با پول های دیجیتال در نظر گرفت.

مسئول ارشد فناوری مالی بانک مرکزی سنگاپور اعتقاد دارد این کشور شرایط لازم را برای صدور ارز دیجیتال در اختیار دارد و دولت سنگاپور باید با اقدام های عملی و ایجاد زیرساخت های فناوری، زمینه را برای ورود به عصر تبادلات مالی غیر متمرکز آماده کند.

سنگاپور به قطب نهادها و شرکت های تجاری رمزارز در آسیای شرقی تبدیل می شود

سنگاپور به قطب نهادها و شرکت های تجاری رمزارز در آسیای شرقی تبدیل می شود

آقای موهانتی اعتقاد دارد ایجاد یک چارپوب قضایی شفاف و اتخاذ یک نگرش باز و گشوده نسبت به فناوری های نوین مالی می تواند به سنگاپور کمک کند تا در آینده نزدیک به قطب نهادها و شرکت های تجاری رمزارز در آسیای شرقی تبدیل شود.

دولت سنگاپور با ایجاد موانع حقوقی، قوانین قضایی سفت و سختی برای مبارزه با پولشویی و حمایت مالی از گروه های تروریستی وضع کرده است. بانک مرکزی سنگاپور طی سال های گذشته همواره نگرش مثبتی نسبت به فناوری های نوظهور مالی داشته است.

تکنولوژی بلاک چین در کشور سنگاپور

سنگاپور یک نمونه کشور پیشرو در نهادینه سازی تکنولوژی بلاک چین در منطقه آسیا و اقیانوسیه محسوب می شود. بر اساس پژوهش های بین المللی سازمان جهانی تجارت، وزارت خزانه داری سنگاپور در سال ۲۰۱۷، از طریق ایجاد همکاری با سازمان های مالی بین المللی، توانسته است یک سیستم بین بانکی مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین تاسیس کند.

مسئولان و دولتمردان سنگاپور، ۲۲۵ میلیون دلار برای انجام پژوهش ها و تحقیقات علمی درباره چگونگی نهادینه سازی گسترده تکنولوژی بلاک چین، اختصاص داده اند. در حال حاضر، سنگاپور سومین بازار بزرگ عرضه اولیه سکه را در اختیار دارد. همین امر باعث شده است سرمایه گذاران بین المللی به سمت این بازار جذب شوند.

سنگاپور همچنین از بهترین محققان و پژوهشگران حیطه بلاک چین بهره می برد. این کشور همچنین درصدد است مرزهای بلاک چین را نه تنها در سطوح ملی، بلکه در ابعاد بین المللی نیز توسعه دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا