نرخ رشد اقتصادی تابستان به ۰.۲ درصد رسید/نرخ تشکیل سرمایه ثابت ۱.۸ درصد شد + جدول

به گزارش «نبض‌بانک»؛

نرخ رشد اقتصادی تابستان به ۰.۲ درصد رسید/نرخ تشکیل سرمایه ثابت ۱.۸ درصد شد + جدول

در شش ماهه نخست سال ١٣٩٩رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی ۱.۷، گروه صنایع و معادن ۰.۷- و گروه خدمات ۳.۵- درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد داشته است. همچنین در تابستان ٩٩ رشد محصول ناخالص داخلی با نفت به ۰.۲ درصد و بدون نفت به ۰.۲-درصد رسید.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از تسنیم،‌ محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال 1390در شش ماهه نخست سال ١٣٩٩ به رقم ٣٤٤٣ هزار میلیارد ریال با نفت و 3000هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است، در حالیکه رقم مذکور در مدت مشابه سال قبل با نفت 3510 هزار میلیارد ریال و بدون نفت 3039 هزار میلیارد ریال بوده که نشان از رشد 1.9- درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و  1.3- درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در شش ماهه نخست سال ١٣٩٩ دارد.

طبق اعلام مرکز آمار، نتایج مذکور حاکی از آن است که در شش ماهه نخست سال ١٣٩٩رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی 1.7، گروه صنایع و معادن 0.7-  و گروه خدمات  3.5- درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد داشته است.

13990915172948779217544310 (1)

محاسبات فصلی در مرکز آمار ایران در قالب ١٨ بخش اصلی متشکل از ٤٢ رشته فعالیت بر مبنای طبقه بندی ISIC.Rev٤ انجام می‌شود که بر این اساس گروه کشاورزی شامل زیر بخش‌های زراعت و باغداری، دامداری، جنگل‌داری و ماهیگیری، گروه صنایع و معادن شامل زیر بخش‌های استخراج نفت خام و گاز طبیعی، استخراج سایر معادن، صنعت، تأمین آب، برق و گاز طبیعی و ساختمان می‌باشد و گروه خدمات شامل زیر بخش‌های عمده وخرده فروشی، فعالیت­ های خدماتی مربوط به تأمین جا و غذا، حمل ونقل، انبارداری، پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیت ­های مالی و بیمه،مستغلات، کرایه وخدمات کسب وکار ودامپزشکی،اداره امورعمومی وخدمات شهری، آموزش، فعالیت­ های مربوط به سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و سایرخدمات عمومی، اجتماعی، شخصی وخانگی است.

در جدول زیر هزینه مصرف نهایی خصوصی، هزینه مصرف نهایی دولت، تشکیل سرمایه در ماشین آلات، تشکیل سرمایه در ساختمان و محصول ناخالص داخلی به قیمت بازار قابل مشاهده است. بر این اساس نرخ تشکیل سرمایه در ساختمان از منفی 2 در بهار به 5.4 در تابستان اخیر رشد کرده است. نرخ تشکیل سرماهی ثابت نیز به مثبت 1.8 درصد رسیده است.

13990915173238326217544510 (1)

در همین خصوص رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه، بر اساس گزارش مرکز آمار ایران رشد کشاورزی2.7درصد مثبت اما رشد گروه خدمت منفی 3درصد بوده، بر این مبنا رشد بدون نفت 0.2 درصد منفی و رشد اقتصادی با نفت مثبت 0.2درصد بود، گفت: از بهار سال98که  هزینه مصرف بخش خصوصی منفی 9.8بود، امروز به‌منفی 1.7در تابستان امسال(جدول بالا) رسیده است.

نوبخت افزود: امسال بابت اعتبارات عمرانی 52 هزار میلیارد تومان پرداخت شده اما خود دولت اوراق را در بورس فروخته و ریال آنرا به پیمانکاران پرداخت کرد. این اقدام باعث شد تا نرخ تشکیل سرمایه ثابت در تابستان 5.4درصد مثبت شود که در دوره های اخیر جالب  بوده است. بر این اساس در بخش طرحهای عمرانی 2میلیون فرصت شغلی در کشور تثبیت شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا