۱۰ سال پیش در چنین روزی ساتوشی ناکاموتو برای همیشه مخفی شد

به گزارش «نبض‌بانک»؛

ساتوشی ناکاموتو ده سال پیش آخرین پستش را در انجمن بیت کوین تاک (BitcoinTalk) منتشر کرد و از آن زمان تا به حال، کسی فعالیتی از او ندیده است.

به گزارش کریپتوپوتیتو، دیروز دهمین سالگرد روزی بود که ساتوشی ناکاموتو آخرین بار فعالیتی عمومی داشته است. این در حالی است که قیمت بیت کوین نسبت به آن روزها، جهشی باورنکردنی داشته است.

با توجه به شرایط ویژه امسال، شیوع ویروس کرونا و بحران اقتصادی پیش رو، بیت کوین به‌عنوان بهترین دارایی یک دهه گذشته عمل کرده است. نکته جالب اینجاست که این عملکرد خارق‌العاده همچنان ادامه دارد و متوقف نشده است.

ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، ده سال پیش آخرین پیام خود را که به صورت عمومی منتشر شد نوشت و بعد از آن کسی او را ندیده است.

بسیاری از جمله طرفداران بیت کوین، ارزهای دیجیتال و حتی دولت‌ها دلشان می‌خواهد بدانند ساتوشی ناکاموتو کیست، اما تا به امروز هیچ کس از هویت واقعی او مطلع نیست. او از آن زمان تا به حال، نه به‌صورت مجازی و نه با هویت واقعی خود دیده نشده است. از سوی دیگر، هیچ مدرک هویتی قابل‌اتکایی هم در ارتباط با وی وجود ندارد.

آخرین صحبت‌های ساتوشی ناکاموتو در انجمن بیت کوین تاک، به سال ۲۰۱۰ و بحث او در ارتباط با مقاومت شبکه نسبت به حملات منع سرویس (DoS) باز می‌گردد.

در طول این ده سال، بسیاری سعی کردند تا خود را خالق بیت کوین معرفی کنند. کریگ رایت یکی از این افراد است. رایت هنوز موفق نشده است مدارک معتبری برای اثبات ادعای خود ارائه کند. جدای از دادگاه و مراجع قانونی، بسیاری از کاربران جامعه ارزهای دیجیتال هم حرف‌های رایت را باور نمی‌کنند و او را «دروغگو» خطاب می‌کنند.

تا به اینجا می‌دانیم که ناکاموتو نویسنده وایت پیپر شبکه‌ای غیرقابل سانسور و آزاد است. ارز دیجیتال این شبکه از آن زمان تا به حال رشد قابل قبولی کرده و ارزش آن به صدها میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که اخیراً وضعیت فنی شبکه بیت کوین، تا حدودی با ایده‌های اولیه ناکاموتو فاصله گرفته است.

گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد زمانی که شبکه بیت کوین راه‌اندازی شد، ناکاموتو در لندن حضور داشته است. صحت این گزارش‌ها هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

با گذشت بیش از یک دهه از راه‌اندازی بیت کوین، صدها هزار متخصص روی آن کار می‌کنند و بسیاری هم آن را جایگزینی برای طلا و سیستم‌های متمرکز فعلی می‌دانند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا