سوء استفاده از کارت بازرگانی یک پیرزن برای واردات ۷۰۰ پورشه

 

پشت پرده حواشی اخیر کارتهای بازرگانی/ سوء استفاده از کارت بازرگانی یک پیرزن برای واردات 700 پورشه

مدیر سامانه اعتبار سنجی کارتهای بازرگانی سامانه جامع تجارت، با بیان اینکه اتاق بازرگانی از فرایند صدور کارتهای بازرگانی حذف نشده است، گفت: استعلامهای کارت بازرگانی در ذیل سامانه جامع تجارت به صورت بر خط از ۲۰دستگاه انجام می‌شود.

مهدی فسنقری مدیر سامانه اعتبارسنجی وزارت صمت در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اخبار منتشر شده از اتاق تهران مبنی بر گرفته شدن صدور کارت‌های بازرگانی از اتاق بازرگانی و پس از آن انتشار خبر دیگری مبنی بر بازگشت فرآیند صدور کارت بازرگانی به اتاق با اشاره به مکاتبه اخیر دبیر کل اتاق بازرگانی با معاون وزیر صنعت گفت:به نامه دبیرکل اتاق بازرگانی تا تاریخ 25/6/99 از حدود 650 درخواست تایید شده از سوی وزارت صمت تنها 48 مورد توسط اتاق تأیید و منجر به چاپ کارت شده است و مطرح شدن مواردی از این دست تنها شانه خالی کردن از مسئولیت و تلاش برای انحراف افکار عمومی از سرعت پایین فرآیند بررسی درخواست‌ها در اتاق بازرگانی است و مطالبه جدی بازرگانان و وزارت صمت نیز تسریع در بررسی پرونده‌ها در اتاق بازرگانی جهت جلوگیری از ضرر و زیان بازرگانان است.

وی افزود: بر اساس ماده 3 قانون مقررات صادرات و واردات وظیفه تایید کارت‌های بازرگانی با وزارت صمت و صدور کارت بازرگانی بر عهده اتاق بازرگانی است. در فرآیند جدید نیز تنها ثبت درخواست‌های مرتبط با کارت بازرگانی بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به سامانه جامع تجارت منتقل شده و متقاضیان به جای جا به جایی بین درگاه‌های مختلف، تمام فرآیندهای تجاری خود را ذیل سامانه جامع تجارت به عنوان پنجره واحد تجاری کشور انجام می‌دهند که این فرایند در تسهیل صدور مجوزها نیز بسیار موثر بوده است و هیچ‌گاه صدور کارت‌های بازرگانی از اتاق گرفته نشده و همچنان تاییدهای کارشناسان اتاق بازرگانی و صدور کارت در سامانه اتاق بازرگانی انجام می‌شود.

گفتنی است، اتاق بازرگانی نیز که به ازای تمدید 3 در هزار مجموع ارزش مبادلات و برای عضویت 4 در هزار مبلغ مذکور یعنی در مجموع 7 در هزار ارزش کل مبادلات فرد را دریافت می‌کند، معتقد است طی 5 روز فرایند صدور یا تمدید نهایی میشود این درحالی است که تا زمانی که اهرم تایید با تعهد نامه وجود داشته باشد عملا فقط استعلامهای مربوط به مفاصا حساب مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی به صورت دقیق انجام می‌شده است.

کارت بازرگانی ,

ماجرای سوء استفاده ازکارت بازرگانی یک  پیرزن برای واردات 700 دستگاه پورشه

وی افزود، پیش از این در صورتی که در خصوص هر یک از استعلامهای مذکور نقصی وجود داشت از طریق دریافت یک تعهد نامه برای بر طرف کردن ان فرایند ثبت یا تمدید به مراحل بعد منتقل و عملا ادامه پیدا میکرد. همینجا بررسی مصادیقی در خصوص تخلفاتی که با کارتهای بازرگانی انجام شده قابل توجه است. چندی قبل در رسانه ها مطرح شد که به واسطه کارت بازرگانی متعلق به یک خانم مسن در یکی از روستاهای کشور 700 خودروی لوکس(پورش) وارد شده است نکته جالب توجه اینکه اصلا این فرد مدرک تحصیلی نداشت و در صورتی که استعلامهای واقعی انجام می‌شد اساسا این فرایند نمیتوانست کارت بازرگانی دریافت کند.

تلاش شرکت برای تمدید کارت با بدهی بیش از 1500 میلیارد تومانی  به تامین اجتماعی

چندی قبل مشخص شد یکی از شرکت از سال 95 بدهی خود به سازمان تامین  اجتماعی را تسویه نکرده است، بر این اساس مجموع بدهی شرکت مذکور به حدود 1500 میلیارد تومان رسیده و متاسفانه به صورت سیستمی امکان تمدید کارت بازرگانی مذکور وجود نداشت.

کارشناس حوزه تجارت الکترونیک گفت: دو فرم بسیار مهم در فرایند صدور و تمدید کارت بازرگانی فرمهای الف ود هستند، بر این اساس در فرم الف عملا تاییده عدم وجود چک برگشتی و تایید حساب جاری مرتبط با فعالیت تجاری از سوی سامانه صیاد بانک مرکزی(شعب بانکها) انجام می‌شد که امروز این فرایند به صورت بر خط و آنی در سامانه اعتبار سنجی صورت میگیرد.

مدیر سامانه اعتبار سنجی کارتهای بازرگانی سامانه جامع تجارت با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود 30 هزار کارت بازرگانی در کشور وجود دارد که تقریبا نصف آنها فعال است گفت: با توجه به قانون هر ساله صاحبان کارتهای بازرگانی بایستی نسبت به تمدید کارت اقدام کنند بنابراین بار اصلی ورود به سامانه مربوط به تمدید است، البته هر سال حدود 1000کارت بازرگانی جدید نیز صادر می‌شود.

وی گفت: بر اساس بند ت ماده 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز درخواست متقاضیان صدورف ابطال و تمدید کارت بازرگانی بایستی ذیل سامانه جامع تجارت انجام شود. همچنین بر اساس قانون مذکور سامانه جامع تجارت درگاه یکپارچه تجار کشور است. بر این اساس در خصوص صدور کارت بازرگانی نیز متقاضیان به جای جا به جایی بین دستگاههای مختلف بین درگاههای سامانه جامع تجارت جا به جا می‌شوند که این فرایند در تسهیل صدور مجوزها نیز بسیار موثر بوده است.

این مقام مسئول گفت: بر اساس ماده 3 قانون مقررات صاردات و واردات وظیفه صدور کارت بازرگانی با اتاقهای بازرگانی بوده اما وزارت صمت و سازمانهای استانی وزارت صنعت معدن و تجارت وظیقه نظارت بر کارتهای مذکور را بر عهده دارند. بر اساس ماده 10 آیین نامه مذکور نیز بررسی شرایط ایین نامه ای از جمله سن متقاضی، حداقل مدرک تحصیلی، پروانه بهره برداری از سوی وزارت صمت انجام خواهد شد.

به گفته مدیر سامانه اعتبار سنجی کارتهای بازرگانی سامانه جامع تجارت، اخیرا دبیر کل اتاق بازگرانی در مکاتبه ای با معاون وزیر صنعت نکات مهمی را در خصوص آخرین وضعیت صدور و تمدید کارتهای بازرگانی مطرح کرده است. بر این اساس از حدود 650 درخواست تایید شده از سوی سامانه جامع تجارت تنها 48 مورد منجر به تمدید یا صدور کارت جدید شده است. البته باید این نکته را یاداورد شد که تا پایان شهریور ماه فرایند صدور سرعت بهتری گرفت و رقم مذکور به حدود 150 کارت بازرگانی رسیده است.

وی گفت: به هیچ عنوان اتاق بازرگانی از فرایند صدور کارتهای بازرگانی حذف نشده است، اما ابتدا فرایند احراز و تایید که وظیفه قانونی وزارت صمت است انجام می‌شود و در مرحله بعد نیز وظایف قانونی اتاق بازرگانی از جمله احراز صلاحیت تجاری، بازدید مکان، دوره اموزشی و سایر بررسیها انجام می‌گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا